mozaika-dvakrat-jinak

Mozaika dvakrát jinak: pohled Evropana a Japonce


V čísle 4 jsme pod obdobným názvem, a to Koupelna dvakrát jinak, přinesli dva pohledy na vybavení tohoto prostoru z dílen Nizozemce Marcela Wanderse a japonského studia Nendo, kteří navrhují pro italskou společnost Bisazza.

Na podzimním veletrhu Cersaie v Boloni Bisazza mimo jiné představila i skleněné mozaiky ručně skládané z dílků 10 x 10 mm do motivů od stejných autorů.

Marcel Wanders

Jeho návrh jakoby odpovídal současným trendům, které je možné vidět v dezénech tapet některých světových výrobců. Stručně je lze shrnout slovy retro či „zlatá sedmdesátá“ a charakterizují je vzory, které souvisejí s tehdejší okatou geometrií, barevností a hračkami, jež nás jako děti přenášely do jiných vesmírů, do světů snění a fantazie – spirograf, kalejdoskop, mikroskop.

marcel-wanders

Bloem (Flower) Rosso, design Marcel Wanders.

Studio Nendo

Na rozdíl od dráždivé barevnosti Marcela Wanderse jsou nadčasové motivy mozaik studia Nendo v jemné škále zemitých odstínů a spolu s organickými, plynoucími tvary navozují klidnou, meditativní náladu. Podobnou té, kterou umí vyvolat soustředění nad rozpíjejícími se tahy štětce při japonské kaligrafii.

kumo-cloud-light

Kumo-Cloud Light, design studio Nendo.

 

hana-flower-light

Hana-Flower Light, design studio Nendo.

Foto: Bisazza
NAŠI PARTNEŘI

Cech obkladačů České republiky Cech podlahářů České republiky Cech malířů a lakýrníku České republiky AVNH ČR Semináře

Renovace parket