¬esk‘ BudŘjovice

Originální pojetí průmyslových staveb

¬esk' BudŘjovice

České Budějovice.

Betonárny ZAPA nelze díky originálnímu designu přehlédnout. Sila ve tvaru kosmických raket například upoutají v Kosmonosech, figury vojáků s obřím dělem se utábořily na místě slavkovského bojiště v Holubicích u Brna, hradní věže hlídají okolí betonárny ve Svitavách a vinné sklípky jsou jako stvořené pro Strážnici. Na betonárnách v Hulíně, Hranicích na Moravě nebo ve Slaném se objevily veselé mávající postavy. Provozovny v Říčanech u Prahy nebo v Šenově u Nového Jičína nejlépe zapadly do okolní krajiny jako barevné květiny. V Chebu a Frýdku-Místku se uhnízdili létavci a v Moravské Třebové září duha, i když tam právě nesvítí sluníčko a neprší. Betonárna v Suchdole nad Odrou leží u železniční tratě a zastávky, takže jistě nikoho nepřekvapí, že se i po betonárně projíždí veselý vláček. Sila v Horoměřicích u Únětic, hned za pražským Suchdolem, zase každému svými motivy připomenou zdejší naleziště pravěké kultury únětické ze starší doby bronzové.

Star' MŘsto u Uhersk'ho HradiçtŘ

Staré Město u Uherského Hradiště.

Na originálním barevném pojetí betonáren se podílí už několik let i značka BALAKRYL. Pro veškeré nátěry sil a okolních kovových konstrukcí se totiž používají barvy Balakryl UNI.

HoromŘýice

Horoměřice.

„V sezoně stihnu každý měsíc natřít jednu betonárnu, ať už jde o nově postavený provoz, kde tvořím nový design podle návrhu architekta Jana Rady, nebo o renovaci stávajícího barevného provedení,“ upřesňuje David Bija, který kromě práce v marke-tingu a propagaci realizuje nátěry betonáren. Celkem má na starosti 35 provozů, a to pět betonáren na Vysočině, čtyři v Pardubickém, osm v Olomouckém, šest v Moravskoslezském, čtyři ve Zlínském a osm v Jihomoravském kraji. Barvy Balakryl UNI si vybral už před několika lety kvůli jejich výborné kryvosti, rychlému schnutí a především kvůli mimořádné trvanlivosti odstínů. „Ověřil jsem si, že Balakryl UNI má výbornou stálost barev i u tak obecně problematických odstínů, jako je červená a žlutá,“ upřesňuje David Bija, kterého Balakryl před lety příjemně překvapil lepší barevnou stálostí, než vykazují syntetické materiály, a proto mu zůstal věrný.

Svitavy

Svitavy.

Na jedno silo se spotřebuje asi 10 litrů barvy Balakryl UNI Lesk různých odstínů. Podklad tvoří v případě renovace zpravidla očištěný kovový povrch původního sila, na který je třeba ještě použít základovou barvu, v případě nově vystavěné betonárny je povrch opatřen již z výroby základním nátěrem s vrchní barvou. Každou betonárnu čeká nový nátěr přibližně každých šest let. Novější provozy s nátěrem vydrží často i deset let, starší prašná sila je nutné natírat častěji, někdy i každé čtyři roky. Rozdíl je i v umístění betonárny, kratší životnost má nátěr na severu Moravy, kde jsou agresivní deště, delší na jihu, kde je vzduch čistší.

Mlad  Boleslav

Kosmonosy.

„Podle motivu používám při samotné malbě buď váleček, anebo štětec,“ popisuje svou práci David Bija, a pokračuje: „Postupuji tak, že si podle obrázku architekta předkreslím na silu značky podle proporcí budoucího motivu. Poté ze země a z dálky zkontroluji správnost motivu. Tak postupuji i několikrát, dokud proporce neodpovídají architektově návrhu.“ A pak už jej čeká malování a vybarvování motivu. Celá akce na betonárně zabere zhruba týden, namalovat motiv na jedno silo z toho trvá přibližně dva dny, zbytek je příprava podkladu a další práce. „Následující tři týdny se pak věnuji propagaci z kanceláře a připravuji cedule, polepy aut, reklamní předměty či firemní tiskoviny. Zároveň čekám na návrh designu další betonárny,“ uzavírá David Bija.

www.zapa.cz
NAŠI PARTNEŘI

Cech obkladačů České republiky Cech podlahářů České republiky Cech malířů a lakýrníku České republiky AVNH ČR Semináře

Renovace parket