DSC_0040

Hvězdné stropy Martina Falce

B 58121

Martin Falc založil v roce 2008 firmu Cosmic star ceilings v Irsku. Později se vrátil do Čech, kde v oboru od roku 2011 pokračuje pod názvem Hvězdné stropy. „Na to, co dělám, jsem před lety narazil náhodou. Nějaký Američan na You Tube ukazoval malby z fosforových barev. Řekl jsem si, že kdyby se jeho technika zlepšila a začala se dělat trochu lépe, daly by se nahradit svítící plastové hvězdičky či optická vlákna. Plastové hvězdy jsou kýč a pořádně nesvítí, optická vlákna jsou složitá na montáž, drahá a při neodborné instalaci pokoj vypadá jako discoklub. Hvězdné stropy jsou někde jinde. Jsou jednoduché, realistické, cenově dostupné, časově nenáročné. Začátky byly zvláštní, protože jsem neznal přesnou techniku, materiál…, po všem jsem se musel poctivě pídit, což mi ale pomáhalo růst. Každý strop byl pro mne nová zkušenost. Nemám žádné zaměstnance, firmu provozuji sám a jsem za to rád, protože se spolehám sám na sebe, chráním si know-how a jsem svým pánem. Barvy objednávám od několika prověřených firem, se kterými již dlouho spolupracuji. Míchají mi je pod přísnými normami takzvaně na míru. Barvy mají své limity svítivosti, které se nesmí překročit, pokud se používají například do dětských pokojů,“ shrnuje Martin Falc.

Firma Hvězdné stropy se zaměřuje na ruční malování hvězdné oblohy na stropy zejména dětských pokojů, ale i v jiných interiérech, jako jsou školky, sauny, salony apod. Používá k tomu barvy, které na světlém povrchu nejsou ve dne vidět. Mají okolo šesti odstínů a vzájemným mícháním se docílí další. Jsou vodou ředitelné, neobsahují fosfor, jsou zdraví neškodné a netoxické, bez zápachu a rychle schnou. Podstata jejich svítivosti je v přimíchaných přírodních pigmentech, které dokáží absorbovat denní světlo, které pak ve tmě vyzařují až několik hodin. Technika nanášení je jiná než u běžných barev. Používají se různé druhy speciálních štětců a jiné pomůcky. K některým motivům je zapotřebí speciální šablona, ale v 90 % jde o precizní ruční práci. Barvy lze nanášet takřka na každý materiál – stěny, stropy, šikminy, dřevěné podhledy, zdivo, sádrokarton, polystyrenové kazety apod.
Co se motivů týče, nejčastější je noční obloha, planety, Mléčná dráha, galaxie, mlhoviny, komety, souhvězdí, měsíc, znamení zvěrokruhu atd. Oblibu si získávají také noční města se siluetami Eiffelovy věže, Tower Bridge nebo dubajského Burj Al Arab. Kluci preferují raketoplán se zažehnutými motory, holčičky zase víly s hvězdným prachem. Fantazii se meze nekladou. Děti se nebojí tmy a těší se, až půjdou spát. Světélkující malby tak rodičům pomáhají s ukládáním dětí do postýlek, dospělým zase dopřejí v ložnici klid a romantiku – po náročném dni si mohou odpočinout pod noční oblohou, i když je za oknem sníh a –10 °C.
Malby mají neomezenou životnost, vydrží do té doby, dokud se obyčejně nepřemalují. Nejjednodušší způsob, jak o ně pečovat, je dvakrát do roka malbu jemně oprášit od prachu a pilu.

www.hvezdnestropy.cz
Foto: archiv firmy
NAŠI PARTNEŘI

Cech obkladačů České republiky Cech podlahářů České republiky Cech malířů a lakýrníku České republiky AVNH ČR Semináře

Renovace parket