triennale_02

Marazzi a Gio Ponti – slavné obkládačky se vrací

B 58121

Pokud je design kvalitní, čas mu neubírá, naopak. Někdy je dokonce tak nadčasový, že po době, většinou ne méně než půlstoletí dlouhé, se výrobci k těmto originálům vracejí a vyrábějí buď dokonalé repliky nebo nápad rozvinou a zasadí do současnosti. Často jde o nábytek, vázy, svítidla, ale jen zcela výjimečně o keramické obklady. Přesto se i to může stát a to je právě případ keramických obkladů navržených slavným architektem a designérem Gio Pontim, které nově vyrábí italská společnost Marazzi. Ta prezentuje tento svůj nový projekt jako otevřený dialog mezi minulostí a současností a zároveň jako dialog mezi designem a průmyslovou výrobou, uměním a keramikou – přesně tak, jak to před více než půl stoletím zamýšlel a v jakém duchu tvořil Gio Ponti.

Není pochyb, že Gio Ponti (1891 – 1979) patří k nejslavnějším jménům italské moderní architektury a designu. Je autorem dnes už legendárních designových solitérů od nádobí po nábytek, mnoha slavných interiérů nebo ikonického milánského mrakodrapu Pirelli.
Gio Ponti pochází z Milána, kde také vystudoval architekturu na milánské Polytechnice v roce 1920 a začal pracovat ve studiu Mina Fiocchiho a Emilia Lanci. Od samého počátku své tvorby úspěšně propojoval malířství s architekturou. Kromě toho pracuje v oboru grafiky a scénografie. Od roku 1923 do roku 1930 byl uměleckým ředitelem školy Richard-Ginorim, kde se věnoval keramice a porcelánu. Možná i tato zkušenost ho ovlivnila v roce 1960 při tvorbě obkladů připomínajících dětskou skládačku puzzle. Návrhy byly určené pro milánské Triennale a právě po něm pojmenovala novou kolekci, která je interpretací Pontiho návrhu, keramička Marazzi. Tuto kolekci vyrábí jako obklady i dlažbu v mnoha formátech i barvách a umožňuje tak architektům skutečně dětskou hravost a fantazii při jejich sestavování.

Rozměry kolekce Triennale:

• 10 x 15,5
• 15 x 23,5
• 30 x 46,5
• 60 x 93,5

V oboru designu se proslavil lampami a objekty navrženými pro FontanaArte, židlí Superleggera a nábytkem navrženým pro Cassinu, příbory pro Christofle nebo keramikou pro Richarda Ginoriho. Některé z jeho návrhů se vyrábějí dodnes.

www.marazzi.it
NAŠI PARTNEŘI

Cech obkladačů České republiky Cech podlahářů České republiky Cech malířů a lakýrníku České republiky AVNH ČR Semináře

Renovace parket