Giada

Retro styl v koupelnách

B 58121

Retro je pojem, na který slyší hlavně mladší generace. Co to doopravdy vlastně znamená? Význam tohoto slova je návrat, jak časově, tak i místně. Původ najdeme v latině a v překladu znamená „zpět“. Nejde však o nic zpátečnického, retro patří mezi hlavní současné trendy v módě i bytovém zařízení.

Retro styl je oblíbený z mnoha důvodů. Jedním z nich je fakt, že doba bílých hranatých skříněk a sterilních interiérů je na ústupu. Lidé jsou stresovaní, unavení a potřebují ve svých domovech nabít energii, odpočinout si, relaxovat a přijít na jiné myšlenky. Zavřít dveře před hektickým světem a mít chvíli čas pro sebe a svou rodinu. K tomu je třeba mít i správné prostředí, které je útulné, hravé, zábavné a připomíná nám třeba i časy minulé, na něž se vždy hledí s trochou nostalgie a sentimentu. Přesná definice retra v oblasti bydlení není jednoznačná, výraz však často vnímáme jako návrat do ne příliš vzdálené minulosti, ke které máme my nebo naši rodiče a prarodiče vztah. Ve většině případu si pod tímto stylem představíme období od 50. až 70. let minulého století. Není to ale dogma, jít můžeme i do hlubší minulosti a jednou mít retro více industriální, podruhé více romantické nebo zámecké a podobně ….

Retro styl se dá použít jak ve své čisté podobě, kdy přesně imitujeme konkrétní dobu, a tomu odpovídá i vybavení, nebo jde jen o inspiraci retrem, kdy jsou skříňky moderní, jen mají určitý detail nebo barvu v tomto duchu. Jde například o úchytky, podnože, grafické motivy a podobně. Další možností je eklektický interiér, kde se kombinují solitéry různých stylů k sobě dohromady a vytváří neopakovatelnou mozaiku. Toto řešení je jedno z nejnáročnějších a vyžaduje cit a smysl pro detail. Poslední možností je použití pouze jednoho až dvou solitérů nebo doplňků do moderního, neutrálně zařízeného interiéru, kde tento prvek rozbije nudu a oživí prostor. Tato volba není náročná, a přesto je velmi efektní.

Retro koupelny
Návrháři koupelnového vybavení si retro styl velmi oblíbili a najdeme je téměř na všech součástech a v nejrůznějších provedeních.

Kdo má rád pestré barvy a netradiční řešení, je na správné adrese. Barevný nábytek v retro stylu má své osobité kouzlo. Často má profilování na dvířkách, zdobné úchytky a místo soklu jsou použité dekorativní nohy. K takto výraznému nábytku je třeba volit již decentnější obklady a nechat raději vyniknout jen jeden prvek.

Tam, kde bude nábytek potlačený, má místo obklad a dlažba s výrazným vzorem. Retro lze pojmout mnoha způsoby – od výrazné geometrické grafiky, přes květy až po patchwork. Minimalistické retro lze vykouzlit jen jednobarevnými obklady v malém formátu se zkosenou hranou. Barevnost nemá hranice. Někdy je však méně více, a tak stačí třeba výrazný dekor na podlaze či pruh kolem vany a umyvadla.

Koupelna v retro stylu má mnoho podob, jedno zde však nesmí chybět, a to je volně stojící vana. Ta je v podstatě základ takto laděné koupelny. Potřebuje však dostatek místa, aby vynikla, a je třeba vyřešit i odpad a přívod vody pro volně stojící baterii.

S vanou úzce souvisí i vzhled umyvadla a následně i vodovodní baterie. Jejich výběr je nyní na našem trhu velmi rozmanitý, a to nejen ve tvaru a zdobnosti, ale také v různé povrchové úpravě.

Retro nemusí nutně znamenat jen výrazné barvy a vzory, které nejsou do malé koupelny vhodné. Tento styl můžeme vytvořit jen z bílé a černé barvy, což působí velmi elegantně a v podstatě i nadčasově.

Při navrhování nové koupelny je třeba pečlivě vybrat i otopná tělesa, doplňky od háčků a věšáků až po svítidla. Vše by mělo vždy korespondovat s konceptem, aby byl prostor dotažen do sebemenšího detailu. To posouvá každý interiér o řád výš.

Ať už jde o jakoukoli podobu retro koupelny, nesmí být vytržena z konceptu celého interiéru (pokud to tedy není vyloženě záměr) a měla by alespoň nějakým pojítkem navazovat na zbytek bytu či domu, ať je v retro či moderním duchu.

Ing. Iva Bastlová, DiS
Foto: archiv autorky
NAŠI PARTNEŘI

Cech obkladačů České republiky Cech podlahářů České republiky Cech malířů a lakýrníku České republiky AVNH ČR Semináře

Renovace parket