758_4197_Keramag_Citterio

Wellness koupelny

B 58121

Co přesně znamená pojem wellness? Být v pohodě, v harmonii, cítit se dobře a umět relaxovat. Rychlá doba, stres a neustálé negativní zprávy z celého světa nás vyčerpávají a naše tělo i duše potřebuje odpočinek. Jednou z možností relaxace je pobyt v koupelně, která však nevypadá jako klasické místo očisty, jak jej známe z dob minulých.

V koupelně tohoto typu by neměla být pračka, sušička ani koš s prádlem a skříňka s čisticími prostředky. To vše je třeba umístit do technické místnosti, abychom při odpočívání neměli na očích, že je třeba vyprat a uklidit. Pokud prostor dovolí, je ideální umístit vanu s hydromasážními tryskami, a pokud dovolí i cena, tak i s coloroterapií. Sprchový kout je nejvhodnější velký, doplněný sedátkem a také hydromasážním systémem. I zde je možné zakomponovat coloroterapii. Samotná koupelna by měla být větší, prostornější, nejlépe s oknem, a v tom nejlepším případě s přístupem na terasu, zahradu či balkon, čímž efektně propojíme exteriér a interiér. Doporučujeme také umístit živé rostliny, a to jak v květináčích, tak třeba i na stěnách, tzv. vertikální zahrady. Tím se celkový dojem ještě umocní. Pokud bychom šli do těch nejmenších detailů, tak stojí za zmínku i ozvučení. Skryté reprobedny pro poslech relaxační hudby nebudou od věci.

Materiály
Velký vliv na celkový koncept má výběr materiálů. V tomto případě je třeba se zaměřit na neutrální a jemnou barevnost, jež bude navíc i nadčasová. Přírodní materiály hrají prim, a tak by zde neměly chybět prvky dřeva a kamene. Dřevo nemusí být vždy pravé, dnešní technologie výroby dlažeb a obkladů působí věrohodně. Vhodné jsou na části stěn také stěrky, opět v neutrálních tónech. Zde se bude hodit metoda kombinování tón v tónu, výrazné kontrasty nejsou vítané. Jako doplněk jde použít i oblázky, polodrahokamy a další speciální materiály dle konceptu a finančních možností.

Nejde jen o koupel
Wellness však není jen o koupeli, do této oblasti patří i sauny, infrakabiny, solné jeskyně i relaxační odpočinkové prostory. Pokud budeme hovořit o sauně, měli bychom zmínit rozdíl mezi klasickou saunou a infrakabinou. Sauna jako taková má původ ve Skandinávii, a tak se i občas nazývá „skandinávská“. Samotné saunování můžeme ještě rozdělit na „klasickou finskou saunu“, jež má teplotu 75 až 90 °C a vlhkost vzduchu 20 až 35 %. Požadovaná vlhkost vzduchu se dociluje poléváním rozpálených kamenů, což je pro řadu lidí určitým rituálem. Pro tělo náročnější je suchá sauna, kterou charakterizují teploty 95 až 100 °C s vlhkosti vzduchu 5 až 10 %. Za zmínku stojí i jemnější saunování, u kterého se často používá termín „bio sauny“ a teplota se pohybuje kolem 60–70 °C s dostatečnou vlhkostí. Tento typ je ze všech nejlépe snášen a působí na většinu lidí příjemně. Proces saunování má probíhat bez oděvu, aby mohla kůže dýchat a uvolňovat pot. Pobyt by měl trvat minimálně 10–20 minut a po něm by mělo vždy přijít prudké ochlazení. Pak má následovat relaxace, minimálně stejnou dobu jako samotné saunování. Tento proces by se měl zopakovat třikrát za sebou, aby bylo dosaženo maximálního efektu – uvolnění těla i mysli a vyplavení škodlivých látek z těla. To, že saunování zvyšuje imunitu, zmiňovat snad ani nemusíme.

Infrakabina se často nesprávně nazývá sauna a nahrazuje klasické saunování jen částečně. Při tomto procesu se prohřívá povrch těla, teplo proniká i do hloubky tkáně, a dochází k rychlejšímu prohřátí. K ohřevu organismu dochází přenosem tepelné energie infračerveným zářením v neviditelné části spektra. Výhodou je nižší teplota vzduchu (cca 55 °C), a tím zpřístupnění této terapie i lidem, kteří nemohou ze zdravotních důvodů využívat klasické sauny (např. pro vysoký krevní tlak). Při pobytu v infrakabině není třeba být bez oděvu a nemusí následovat ochlazování. Nedocílíte však toho pocitu po ochlazení a vyplavení škodlivin. Výhodou je nižší spotřeba energie a navíc je kabina připravena k provozu za pouhých 10–15 minut.

Kdo má rád vysokou vlhkost, uvítá parní komory. Ty mohou být doplněné i bylinným výparníkem (tzv. tylariem). V těchto prostorách teplota dosahuje 40–60 °C a vlhkost se pohybuje od 40 do 65 %. Je vhodná pro inhalace, protože se do výparníku přidávají vonné silice nebo příměs bylinek. Takovou komoru je možné instalovat i do menší wellness koupelny.

Ať zvolíte saunu či parní komoru, musíte je doplnit o ochlazovací zónu. Využít lze velké sprchové kouty, prostory pro polévání vědrem nebo ideálně ochlazovací bazénky. Kdo saunu již vyzkoušel, ví, že to není nic nepříjemného, ba naopak.

Wellness je však víc než jen voda a vysoká teplota, je to odpočinek. Proto nezapomeňte na místo pro relaxaci, které je třeba promyslet stejně dobře jako vše ostatní. Kromě lehátek a odkládacích stolků zde hraje prim osvětlení, které lze doplnit coloroterapií (jak bylo také uvedeno u van a sprchových koutů). Toto místo musí působit harmonicky a vyvolat pozitivní emoce, což je cílem celého wellnessu.

Ing. Iva Bastlová, DiS., interiérová designérka
www.loxo.cz

Foto: archiv autorky
NAŠI PARTNEŘI

Cech obkladačů České republiky Cech podlahářů České republiky Cech malířů a lakýrníku České republiky AVNH ČR Semináře

Renovace parket