Decorative coating / indoor / plaster / wall

Imitace kovu a kovového povrchu

B 58121

Dekorativními úpravami stěn s efektem imitace kovů se dlouhodobě zabývá Bohumil Vrága z firmy Vmalby s.r.o. Používá materiály, které prověřil při své práci, a realizuje celou řadu zajímavých vzorů, které vytvoří v interiéru originální povrchy.

Dekorativních úprav k vytvoření efektu kovového povrchu je široká škála. A to jak materiálů od všemožných výrobců, tak je velké množství různých aplikačních technik. Z našich nejpoužívanějších designových úprav s kovovým efektem vybírám dva.

EFEKT TEPANÉHO KOVU S RUSTIKÁLNÍM PLASTICKÝM POVRCHEM
Toto je oblíbená dekorativní úprava s jedinečným nezaměnitelným a dramatickým vzhledem. Jí upravená plocha se stává dominantou prostoru. Časté jsou aplikace na obezdívky krbů či hlavní stěny v interiéru. Lze takto designově oživit i část fasády.
Výsledný povrch je odolný znečistění, lehce se udržuje a je omyvatelný. Existuje nepřeberné množství různých kovových chromatických a metalických odstínů v kombinaci s patinováním.

Podklad
Aplikace na všechny dostupné povrchy, a to jak na omítky, beton, sádrokarton a při použití speciálního podkladového nátěru i na dřevěné nebo dřevotřískové materiály. Požadavkem je vyzrálý a soudržný podklad.

Aplikace
Podklad se naimpregnuje. Po zaschnutí se v několika vrstvách nanáší speciální stěrková hmota a vytváří se kreativní plocha s plastickým efektem. Ta má charakteristickou kresbu a je ovlivněna aplikačními zkušenostmi a originálním rukopisem aplikátora. Na takto dokončený povrch se nanáší metalické materiály, jež vytvářejí realistický kovový vzhled. Pro zvýraznění kresby a plastického efektu se provádí patinování.

SAN MARCO
Architekty, designéry a zákazníky hodně oblíbené jsou plochy upravené materiálem od italského výrobce SAN MARCO.

MARCOPOLO
Používá se k vytvoření kovových omítek s charakteristickou kresbou a drsným vzhledem. Plocha je obohacena zvláštním leskem s nápaditými barevnými efekty, které umocňuje dopadající světlo.

MARCOPOLO LUXORY
Tato aplikace vytváří povrchy s jedinečným duhovým efektem me­talízy pro prestižní interiéry. Je vhodná k dekoraci jak dobových, tak i moderních interiérů. Ošetřené povrchy jsou charakteristické svou vysokou estetickou hodnotou a dokonalou odolností vůči zátěži.

Podklad a aplikace
Nanáší se na vystěrkovaný hladký povrch ošetřený impregnací. Hladké plochy dají vyniknout jemným zrníčkům metalického materiálu. Aplikace štětcem, houbou nebo kartáčem.

VZHLED KOROZE ŽELEZA ROXIDAN
Dekorativní úprava s efektem rezavého a zoxidovaného povrchu. Tato technika imituje plochy degradované vlivem působení povětrnostních podmínek. Kontrast takto upravených stěn s útulným zařízením interiéru vyniká nápaditou elegancí, která sází na moderní nadčasový design.

Podklad
Materiál lze aplikovat na širokou škálu dostupných podkladů, např. sádrokartony, betony, omítky, dřevotřísku a dokonce na zařízení interiéru.

Aplikace
Na naimpregnovaný podklad naneseme vrstvu speciálního podkladového nátěru, kdy vlivem techniky nanášení dosáhneme vytvoření různého estetického efektu. Na tento vyschlý podklad aplikujeme finální speciální nátěry v požadovaných odstínech. Jimi vytvoříme realistické chromatické odstíny, které vyniknou na hladkých a strukturálních místech a vytvářejí požadované efekty.

www.vmalby.cz
Foto: 1 – výrobce materiálu San Marco, 2–5 – archiv B. Vrágy
NAŠI PARTNEŘI

Cech obkladačů České republiky Cech podlahářů České republiky Cech malířů a lakýrníku České republiky AVNH ČR Semináře

Renovace parket