20.05.2025 | Praxe
Venkovní dlaždice RAKO Outdoor o rozměru 60 x 60 a 60 x 120 cm cm s tloušťkou 2 cm si do štěrkového lože položí i méně zkušení nadšenci.
Terasa bude vypadat skvěle, a navíc ji lze užívat prakticky ihned. Poškozenou dlaždici snadno nahradíte novou. Díky jednotnému designu dlaždic můžete navázat na obytné místnosti a sjednotit i opticky zvětšit přechod z interiéru do exteriéru. Kromě teras se dlaždice hodí i pro využití na balkoně, v okolí bazénu, v pergole, na ploché střeše nebo jen jako nášlapné chodníky zakomponované do travní plochy. Více na www.rako.cz.
Výhody pokládky do štěrku
Pokládka do štěrku je cenově příznivým řešením teras, pergol a chodníků. Terasa je realizována rychle a s minimálními nároky na nářadí a materiál. Velkou výhodou je možnost snadné výměny dlaždice v případě jejího poškození. Dlouhou trvanlivost řešení ovlivňuje stabilita podloží dlaždic ze zhutněné vrstvy štěrku. Předpokladem stability pokládky je rovný a dobře zhutněný štěrkový podklad. Dlaždice RAKO Outdoor jsou mrazuvzdorné a vydrží venkovní zatížení bez zásadních omezení, mají protiskluznost R11/B.
Jak položit dlaždice do štěrku
1) Připravte si vše potřebné: hrubší štěrk 8–16 mm, jemnější štěrk 4–8 mm, kačírek, dále vymezovací křížky tloušťky min. 3 mm, gumovou paličku, vodováhu, stahovací lať a samozřejmě dlaždice RAKO Outdoor.
2) Nejprve je nutné vytvořit podloží pod dlažbu: V uvažovaném prostoru odstraníme zeminu do hloubky 20 cm. Na dno položíme geotextilii, abychom zamezili promíchaní zeminy s následnou vrstvou. Do výšky 15 cm nasypeme štěrk o velikosti 8–16 mm a vrstvu zhutníme udusáním. Pokud je nestabilní, zpevníme štěrk vibrační deskou.
3) Druhá vrstva podloží: V druhé vrstvě nasypeme jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm do výšky cca 4 cm. Uvedené výšky jsou pouze orientační, vždy zaleží na typu a stabilitě podloží.
4) Zhutnění podkladu: Štěrk rovnoměrně rozhrneme stahovací latí a vodováhou zkontrolujeme rovinnost.
5) Usazení dlaždic: Dlaždice vložíme do štěrku a usadíme je gumovou paličkou. Hlídáme si rovinu s terénem.
6) Vymezení spár: Do rohů vložíme vymezovací křížky tloušťky min. 3 mm. Tím zajistíme plynulý odvod vody.
7) Plocha: Takto položíme postupně celou plochu, přičemž pomocí vodováhy kontrolujeme průběžně rovinnost dlaždic. Případně upravujeme pomocí gumové paličky nebo propadlá místa podsypeme jemným štěrkem.
8) Dozdobení: Okraje pokládky nakonec ozdobíme kačírkem. Požadujeme-li, aby dlažba byla schopna zvládnout pojezd vozidel, obložíme okraje pokládky místo kačírku betonovým obrubníkem. Tím snížíme riziko vodorovného pohybu dlažby. Pokládka do štěrku je rychlá. Povrch má minimální nároky na údržbu, přitom zůstává zachován bezproblémový přístup k podkladu.
Více na www.rako.cz