24.07.2020 | Zprávy

Ceny bytů a domů v Česku v prvním čtvrtletí zdražily meziročně o 9,5 procenta, růst cen tak na začátku letošního roku opět o něco zrychlil. O čtvrtletí dříve totiž ceny rostly meziročně „jen“ o 8,9 procenta. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny rezidenčních nemovitostí během prvních třech měsíců letošního roku zvýšily o 2,6 procenta.

Podle aktuálních dat Eurostatu je český růst cen šestý nejvyšší v celé EU. Rychleji byty a domy zdražovaly už jen v Portugalsku, Polsku, Estonsku, na Slovensku a v Lucembursku. Ceny českých nemovitostí určených k bydlení žene vzhůru hlavně stále nedostatečná nabídka způsobená průtahy při povolování nových staveb.

Ostatně i v tomhle ohledu patří Česko až na poslední příčky. Analýza Světové banky Doing Business řadí Česko z hlediska rychlosti získání stavebního povolení dokonce mezi dvacítku nejpomalejších zemí na celém světě, když investor pro zisk všech razítek potřebuje neuvěřitelných 246 dnů. Banka přitom porovnává pouze legislativní lhůty, skutečnost je mnohem horší. Povolování středně velkého bytového projektu trvá v Praze klidně i pět let, výjimkou nejsou projekty povolované celé desetiletí. Není proto divu, že při nepříliš se měnící poptávce po bydlení ceny té hrstky bytů, co se na trh dostanou, rostou. Zásadní vliv na to má také enormní zdražování stavebních prací a materiálů v minulých letech.

Zaseknutý proces povolování nových staveb odblokuje až nový stavební zákon, který se snad podaří schválit co nejdříve. Existovaly proto předpoklady, že rezidenční nemovitosti budou zdražovat i nadále, byť o něco pomaleji.

Zásadní zásah všem prognózám ale udělala celosvětová pandemie koronaviru a hlavně extrémní omezení v boji s nákazou. Prakticky zastavená celá česká ekonomika na několik dlouhých týdnů, krachy firem a masivní propouštění povedou nejspíš k tomu, že ceny nových bytů uváděných na trh budou nižší. Stejně jako při poslední velké celosvětové ekonomické krizi budou zájemci o bydlení preferovat levnější byty s cenou do 85 tisíc korun za metr čtvereční a developeři se jim budou muset přizpůsobit. O předražené byty zájem nebude. 

Zdroj: EKOSPOL a. s.