17.08.2020 | Praxe

Nové venkovní dlaždice RAKO v designu teraco i betonu.

S dobou jdou nejen designy keramických podlah pro interiéry, ale i venkovní keramické dlaždice. Hned dvě nové série dlaždic tloušťky 2 cm představila značka RAKO. Dlaždice série PIAZETTA OUTDOOR se převlékly za trendy teraco, REBEL OUTDOOR má autentický vzhled industriálního betonu a dlažby typu cotto. Dlaždice tloušťky 2 a 3 cm se uplatňují při pokládce na terče, nebo přímo do štěrku či trávy. Díky tomu, že odpovídají podlahovým sériím, umožňují realizaci velmi aktuálního, otevřeného prostoru, kdy na sebe vzhled interiéru s exteriérem dokonale navazuje. Více na www.rako.cz

Lepší mikroklima uprostřed velkoměsta s benefitem nádherného výhledu nabídnou terasy a pochozí střechy proměněné v atraktivní zelené oázy. Nudné šedivé a dosud nevyužívané plochy se mohou stát součástí nového, kvalitnějšího způsobu bydlení ve městech. Pochozí plochy lze snadno realizovat pomocí keramických dlaždic RAKO OUTDOOR tloušťky 2 cm. Keramické dlaždice RAKO OUTDOOR ale nacházejí využití nejen na plochých střechách nebo prostranstvích kancelářských center, ale také na terasách, balkonech, v okolí bazénu, v pergolách, nebo jen jako nášlapné chodníky zakomponované do travní plochy. 

PIAZETTA: Trendy teraco je i nadčasové

Nové dlaždice série PIAZETTA OUTDOOR se převlékly za nadčasové teraco a mají tak autentický vzhled ušlechtilé kamenné drti spojené cementem. Dlaždice PIAZETTA OUTDOOR 60 x 60 s tloušťkou 2 cm určené pro venkovní terasy, balkony a zahradní architekturu mají protiskluznost R11/B, díky které zajišťují bezpečí při pohybu. Dlaždice jsou v nabídce ve 3 barevných variantách – černé, světle šedé, béžové. Doporučená cena je 1 336 Kč/m². Více na www.rako.cz. 

Matný beton se škrábanci v sérii REBEL OUTDOOR

Spojení hladkého matného povrchu se vzhledem betonu se škrábanci a opotřebováním představuje série REBEL OUTDOOR. Design industriálního betonu a dlažby typu cotto nabízí i podlahová série dlaždic, Rebel, na kterou venkovní dlaždice navázaly. Slinuté glazované dlaždice REBEL OUTDOOR tloušťky 2 cm lze pořídit v odstínu tmavě šedé, světle šedé, béžové. Výhodou dlaždic tloušťky 2 cm je výborná čistitelnost, vysoká odolnost i jednoduchá instalace na terasách, pochozích střechách, balkonech, ale i v okolí bazénů nebo jako zpevněných ploch v zahradě. Doporučená cena je 1 336 Kč/m². Více na www.rako.cz. 

Výhody dlaždic tloušťky 2 cm

Pokládka dlaždic nasucho, tj. na terče nebo do štěrku či trávy, se donedávna obvykle realizovala s využitím běžných betonových dlaždic. Ty měly buď klasický, betonový povrch nebo byly tzv. vymývané otryskáváním. Keramické dlaždice je předběhly řadou benefitů:

 • Oproti betonovým dlaždicím není podlaha citlivá na zašpinění a vápenné výkvěty, mastnotu
 • Vysoká pevnost a nižší hmotnost, než u betonových dlaždic snižuje zatížení konstrukcí
 • Nulová nasákavost, 100% mrazuvzdornost, odolnost proti změnám teplot
 • Odolnost proti chemickým látkám, solím
 • Dlouhá životnost
 • Snadná údržba – na terase vystačíte s vodou a mopem, vhodné je i vysoko-tlakové čištění.
 • Protiskluzný povrch R11/B pro vysoký pocit bezpečí      
 • Díky parametrům i způsobu výroby jsou keramické dlaždice šetrné k životnímu prostředí (certifikace certifikace EPD, LEED)
 • Jednoduchá instalace s možností vyjmutí dlaždic pro možné opravy, servis apod. 

Výhody suché pokládky na terče 

Při tradiční pokládce keramické podlahy na balkoně nebo terase je třeba myslet na to, že bude vystavena slunci, ale také dešti a mrazu. Musí být natolik odolná, aby nebyla za pár let potřeba kompletní rekonstrukce. Je třeba důsledně dodržovat postup pokládky, ale také vhodnou skladbu materiálů, které jsou vzájemně kompatibilní. Suchá pokládka je v mnoha ohledech jednodušší:

Z hlediska hydroizolace střechy (realizaci hydroizolační PVC fólie by však měla provádět odborná firma zaměřená na ploché střechy):

 • Hydroizolace je realizovaná pomocí UV odolné PVC fólie, kde případné pohyby, například vlivem teplotních změn, neovlivní funkčnost odizolování.
 • Hodí se i pro tzv. problémové terasy, např. se starým betonem, který bychom jen těžko sanovali, případně s vysokými náklady na odstranění původní betonové desky. V případě hrubého betonu vložíme pod PVC fólii geotextilii. Tím předejdeme proražení pod tlakem terčů. 
 • Lze realizovat i u novostaveb s rizikem, že stavba dosud „pracuje“, tzv. sedá. Tyto rozměrové změny hydroizolace v podobě PVC fólie bez problémů překlene, nehrozí tak nebezpečí, že spáry prasknou a do podkladu začne zatékat.
 • Tmavé dlaždice nejsou u suché pokládky problém. Zatímco při běžné pokládce se s ohledem na nižší nahřátí doporučuje volba světlého odstínu keramických dlaždic pro nižší roztažnost, u suché pokládky jsou tmavé odstíny dlažby možné (i když to při chůzi naboso nebude ideální
 • V případě problémů s hydroizolací v podkladu, je jejich odstranění oproti kontaktní pokládce velmi rychlé a snadné 

Z hlediska terčů: 

 • U nastavitelných terčů lze upravit jak jejich výšku, tak i sklon. Snadno tak vyrovnají pevný podklad, který má v jednotlivých místech různý směr. 
 • Visutá podlaha na terčích velmi dobře větrá, navíc ve vzniklém prostoru pod ní lze vést nejrůznější rozvody
 • Konstrukci je možné v případě potřeby opravit nebo zcela rozebrat. Díky jednoduché instalaci s možností vyjmutí dlaždic pro možné opravy, servis, čištění prostoru pod dlaždicemi apod.
 • Z široké nabídky si lze vybrat terče s výškou až 100 cm, které jsou odolné proti vysokým teplotám, UV záření i mrazům.
 • Nosnost terče se podle typu pohybuje v rozsahu 500 kg až 1200 kg.
 • Pokládka na terče je velmi rychlá, protože při použití zavedených značek terčů postupujeme stavebnicovým způsobem
 • Při použití pevných terčů bez možnosti nastavení šroubováním (podložky) se můžeme dostat při realizaci projektu celkově pod náklady klasické pokládky do lepidla

Více na www.rako.cz.

Postupy pokládky keramických dlaždic RAKO OUTDOOR najdete na www.rako.cz v sekci Rady a tipy. 

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.