31.03.2021 | Praxe

Renovace koupelny a toalety, případně dalších místností s povrchy vystavených vodě a vlhkosti, je při volbě klasické technologie vždy zdlouhavá, hlučná, prašná a nákladná. Bourání starého obkladu není nic příjemného a většinou se do něj nikomu moc nechce, pokud zrovna nerekonstruuje rovnou celý byt. Navíc mnohdy ani ne za pár let i nová koupelna vykazuje znaky opotřebení v podobě zašlých nebo, v případě nedodržení správných technologických postupů během výstavby, dokonce popraskaných spár.

Místo keramických obkladů menšího nebo většího formátu vzájemně oddělených různými šířkami spár, které byly moderní před několika desítkami let, můžeme dnes do místnosti zatížených vodou a vlhkostí zvolit úpravu stěn dekorativní technikou „topping“ nebo „smooth“. Prakticky to znamená, že můžeme vytvořit koupelnu se stěnovými povrchy zcela bez keramických obkladů, spár a rohových lišt. Místo nich se vrstvením celoplošně nanáší odpovídající dekorativní vodotěsné hmoty. Ty zajistí nejenom moderní vzhled, spolehlivou hydroizolaci, ale zároveň dochází k vytvoření dekorativní úpravy stěn, která je nenáročná na údržbu a odolná vůči mechanickému poškození.

Taková úprava není pouze momentálním trendem, protože oproti klasickému systému keramických obkladů má mnoho aplikačních předností. Je bezprašná, bezhlučná, rychlá a cenově dostupná. Navíc ji nemusí provádět obkladač, ale hravě si s ní poradí třeba malíř nebo i šikovný kutil.

JAK NA TO?
Pokud stávající keramické obklady na podkladu stále dobře drží (neodlupují se), můžeme tzv. převrstvením koupelnu snadno, rychle a cenově výhodně sanovat. Základní klíčovou složkou je speciální nátěr na hladké a nesavé povrchy AKRINOL Super grip, který zásadně zvýší hrubost původního obkladu, a tím zajistí spolehlivou soudržnost s následujícími vrstvami bezobkladového systému. Problém nečiní ani do obkladu zabudované zrcadlo nebo integrované rohové lišty. Adhezní můstek jednoduše nanesete v souvislé vrstvě i na ně a podklad je připraven pro vrstvení.

Stejně se dá použít i v dřevostavbách obložených OSB deskami, na které lze bezobkladový systém rovněž aplikovat, stejně jako na sádrokarton nebo jiné hladké deskové materiály. V případě, že jsme si jisti, že v objektu byla dříve provedena odpovídající hydroizolace, stačí povrch vyrovnat a nanést finální dekorativní vodoodpudivou hmotu HYDROSOL Decor base probarvenou do odstínu dle požadavků investora. V opačném případě raději původní povrchy opatříme dodatečnou celoplošnou hydroizolací HYDROSOL Express 1 K, do níž vložíme armovací mřížku, těsnící pásky, rohové prvky a manžety. Takto ošetříme všechny vertikální a horizontální plochy koupelny včetně sprchových koutů, abychom zajistili spolehlivou a potřebnou vodotěsnost i v exponovaných
místech. Touto vrstvou lze částečně zamaskovat i případné nerovnosti na stěně.

V dalším kroku stačí povrch hydroizolace sbrousit a použít již zmíněnou dekorativní, vodoodpudivou vrstvu HYDROSOL Decor base, kterou lze tónovat do více než 500 odstínů podle barevného vzorníku JUB Favourite feelings. Tuto vrstvu lze provést tzv. do hladka (smooth) anebo s povrchovou strukturou (topping). Ta se nanáší hladítkem případně mořskou houbou, a to v jednom anebo dvou mírně rozdílných odstínech pro zvýraznění mikrostruktury. Po zaschnutí všech vrstev následuje finální aplikace vysoce odolného polyuretanového dvousložkového bezbarvého polomatného laku HYDROSOL Polyurethan 2 K. Ten poskytne celému souvrství dodatečnou vodotěsnou ochranu, ale hlavně ji chrání před mechanickým poškozením.

Důležitá výhoda systému tkví také v tom, že pokud se zvolený barevný odstín nebo dekorativní technika na stěnovém povrchu omrzí nebo znelíbí, lze na stěnu aplikovat jinou dekorativní techniku HYDROSOL Decor a celou místnost opět jednoduše zrenovovat. Při dalším vrstvení není zpravidla nutné předchozí vrstvy odstraňovat. 

FÁZE / VÝROBEK

A - Stávající keramický obklad (při renovacích)
B - Adhezní můstek: AKRINOL Super grip (při renovacích)

1. Hydroizolace rohů a prostupů: HYDROSOL těsnicí rohová páska, vnitřní rohové prvky, vnější rohové prvky, manžety
2. Základní hydroizolace: HYDROSOL Express 1K
3. Dekorativní hydroizolace: HYDROSOL Decor base
4. Ochranná hydroizolace: HYDROSOL Polyurethane 2K
5. Dekorativní vrstva při hladké povrchové úpravě: JUPOL Strong + HYDROSOL Polyurethane 2K

Poznámka: při realizaci v novostavbě se použije základní nátěr podle typu podkladu.

Je-li u podkladu riziko vzniku prasklin, vloží se do vrstvy základní hydroizolace (bod 2) JUBIZOL výztužná mřížka. Uvedená systémová řešení mají pouze informativní charakter. Požadujete-li více informací nebo systémové řešení konkrétního případu, obraťte se na regionálně příslušného technického a obchodního poradce JUB.

www.jub.cz