13.02.2020 | Zprávy


Peníze se nejčastěji využívají na rekonstrukce a stavbu nového obydlí.

Zhruba čtvrtinový meziroční pokles evidovaly tuzemské stavební spořitelny z hlediska zájmu o půjčky na bydlení. Důvodem jsou zejména regulační opatření, kvůli kterým bylo pro část obyvatel těžší vzít si v roce 2019 úvěr. Pokles evidovaly i státní programy, které na bydlení půjčují mladým párům. Podle odborníků to však ještě neznamená, že by Češi do bydlení investovali méně. Nejčastěji přitom podle statistik preferují rekonstrukce a stavbu nového obydlí.

V prvních třech čtvrtletích roku 2019 si lidé u stavebních spořitelen půjčili na bydlení 35 miliard korun. V úhrnu se přitom jednalo o 41 tisíc úvěrů, průměrná výše jednoho se tak pohybovala mírně nad 850 tisíci korunami. Vyplývá to ze statistik Asociace českých stavebních spořitelen. Podle jejího tajemníka Jiřího Šedivého to přitom znamená jednoznačné ochlazením oproti předchozímu roku, meziročně byl totiž zájem o úvěry zhruba o čtvrtinu nižší. Podobný vývoj lze pozorovat také v případě Státního fondu rozvoje bydlení, konkrétně v úvěrovém Programu pro mladé. Fond ho zřizuje pro mladé páry, u nichž alespoň jeden člen nedovršil 36 let věku. Zatímco zhruba za půl roku 2018 přišlo do fondu 636 žádostí v celkové hodnotě téměř 670 milionů korun, vloni až do začátku prosince se jednalo jen o 401 žádostí. Jejich hodnota přitom dosahovala zhruba 474 milionů korun.

Největší zájem o rekonstrukce
Z hlediska větších investic do bydlení mají čeští spotřebitelé největší zájem o rekonstrukce a modernizace domovů. Podobný trend lze pozorovat i u Státního fondu rozvoje bydlení, i v Programu pro mladé totiž nejvíce žádostí směřuje na rekonstrukce. Druhým nejčastějším záměrem je pak stavba nového obydlí, až na třetím místě pak koupě domu či bytu, které jsou kromě stavebního spoření financovány nejčastěji formou hypotečního úvěru. „Tempo růstu cen nemovitostí je často vyšší než úroková míra hypotéky. Může se tedy stát, že po sečtení veškerých splátek se bude jednat o nižší částku, než jakou má hodnota nemovitosti. Hypotéční úvěry jsou výhodné i pro banky. Jsou pro ně produktem s relativně nízkým rizikem a na dlouhou dobu dopředu daným cash flow,“ řekl Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

Vliv administrativy na uzavřené smlouvy
Z pohledu nejčastěji modernizovaných částí domu či bytu dominovaly zejména v minulosti ložnice, dětské pokoje, kuchyně či obývací pokoje. Ukazuje to nedávný průzkum společnosti Home Credit, podle kterého se Češi u rekonstrukcí přesunují z místností, kde tráví nejvíce času, do jiných částí obydlí. V letošním roce se tak nejčastěji soustředí na koupelny, dále pak i na půdy či sklepy. Roste také četnost plánů rekonstrukce střech, která je podle průzkumu třikrát vyšší než v dřívějších letech.

red