08.12.2021 | Zprávy

Naopak. Je to něco krásného, co se pod rukama rodí. Že to však není nic snadného, si vyzkoušeli účastnící Euroskills 2021 v Grazu (Štýrský Hradec, Rakousko). Zde ve dnech 22. – 26. září 2021 proběhla evropská soutěž dovedností v 48 druzích řemesel. 

Soutěže se účastnilo 400 soutěžících. Česká republika se zúčastnila po dlouhé odmlce po druhé, a to v zastoupení 4 řemesel: Malíř, obkladač, chladící technika a mechanik nákladních automobilů. Pro nás podlaháře – parketáře bohužel místo pro soutěžícího již nebylo. Přesto jsme se zúčastnili zastoupením v mezinárodní porotě. V týmu expertů nás reprezentoval Ing. Josef Černý – člen představenstva Cechu parketářů ČR a lektor Mistrovské školy řemesel a umění z Jablonce nad Nisou.

S náročným zadáním se popralo 7 soutěžících z Polska, Německa, Francie, Itálie, Švýcarska, Rakouska a Ruska. Laťka je soutěž od soutěže nastavena stále výše. Soutěžící obdrželi 3 zadání. 1. vytvořit z parketových vlysů parketový vzor 120 x 120 cm s lemováním. 2. z přírodního linolea provést pokládku s výřezy různých tvarů s maximální přesností řezu. 3. provést pokládku textilní podlahoviny z řadou překážek a záludností. I přes velkou náročnost, to zvládli všichni. Není divu. Každá země vysílá jen toho nejlepšího. Nominaci předchází národní soutěž a vítěz se pak stává reprezentantem země v daném oboru.

Příští soutěž Euroskills proběhne v termínu 16. – 20.8.2023 v St. Peterburgu v Rusku. Je to nás velká výzva. Doufáme, že se podaří organizátorům, tedy Hospodářské komoře ČR, zajistit více míst na soutěži, a naopak Cechy a školy připraví dostatek soutěžících s odpovídající úrovní. Není nač čekat. Učit a trénovat a třeba začít ihned. V řadě zemí se na soutěž připravují a trénují několik let.

Ing. Jiří Dvořák
za Cech parketářů ČR a Mistrovskou školu řemesel a umění

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.