29.03.2020 | Zprávy


Bezpečností opatření související s koronavirem v Česku se některých oborů dotýkají zatím jen okrajově. Jedním z takových případů je i stavební sektor. Společnost Xella, producent stavebních materiálů Ytong, Multipor a Silka, vyrábí v plném rozsahu. Developerská firma Kaláb uvádí, že i stavební práce zatím díky velké setrvačnosti stavebního průmyslu nehlásí zásadní problémy.

Zatímco v některých odvětvích, jako například v automobilovém průmyslu, se linky částečně nebo úplně zastavily, stavební průmysl zatím v řadě případů výrazné omezení nepociťuje. Mezinárodní koncern Xella, který má v České republice několik výrobních závodů, sice všeobecná opatření s cílem zabránit rozšíření virové pandemie přijal napříč celou firemní strukturou, objem výroby však tato opatření nijak nezasáhla. 

„Výroby se tyto změny nijak nedotkly a probíhá v plném rozsahu, pouze za zpřísněných hygienických podmínek. Už od prvních případů nákazy na našem území bylo u všech zaměstnanců a ve všech budovách a závodech zavedeno povinné dodržování nejpřísnějších hygienických zásad. Ta se od počátku týkají také dopravců,“ uvedl jednatel společnosti Xella Peter Markovič s tím, že podobně jako ve výrobě fungují nadále beze změn i dodávky materiálu odběratelům. 

Do výrazných problémů se odvětví zatím nedostává ani podle developerské firmy Kaláb. „Na stavbách se nás omezení zatím nedotkla tak výrazně, jak by se dalo očekávat. Ukazuje se, že stavební výroba má celkem velkou setrvačnost. Předpokládám, že první, čeho se nebude dostávat, budou některé druhy stavebních materiálů,“ řekl za společnost Tomáš Kaláb.

Jak rychle může při současných opatřeních dojít k výpadkům v dodávkách materiálu, podle Petera Markoviče záleží na tom, jak velké skladové zásoby a zásoby materiálu výrobci mají. "Surovin máme na našich skladech zatím dostatek a jejich přísun je plynulý. Taktéž co se týče hotových produktů, máme dostatečnou zásobu,“ dodal Peter Markovič.

Vliv na další fungování stavebního průmyslu mohou mít podle obou oslovených firem i další faktory, z nichž některé nelze předjímat. Na samotných realizacích se může podepsat například nedostatek pracovních sil. „Pokud bude tento stav trvat ještě několik týdnů, stavby zpomalí do jakéhosi udržovacího režimu. Naopak ve chvíli, kdy se všechna omezení uvolní, bude stavbám trvat několik týdnů, než se znovu rozběhnou naplno,“ sdělil Tomáš Kaláb.

Kdo staví svépomocí, má čas si stavbu promyslet a nechat si poradit.

Velkoodběratelé a živnostníci tak zatím dle vyjádření obou firem problémy pociťovat nebudou. Koho se současná opatření dotýkají více, jsou kvůli zákazu prodejů ve stavebninách osobám bez živnostenského listu lidé, kteří staví svépomocí. Ti se tak totiž ke stavebnímu materiálu mohou dostávat hůře. 

Zároveň však nyní mají více času na to stavbu pořádně naplánovat, nechat si projekt nacenit a posoudit odborníky. „Díky technologickému zázemí společnosti jsou techničtí poradci a další odborníci schopni flexibilně reagovat na potřeby zákazníků. Zpracovávají dále kalkulace, podporují své zákazníky v jejich individuálních i developerských projektech. To vše samozřejmě online bez nutnosti osobního kontaktu,“ vysvětlil jednatel společnosti Xella. 

www.lesensky.cz