03.04.2020 | Zprávy


Opatření proti šíření koronaviru dopadají i na stavební firmy, kterým v březnu začíná hlavní sezona. Některé stavební práce mohou nabrat zpoždění zejména kvůli výpadku zahraničních pracovníků a dodávek některých stavebních materiálů. Do budoucna se stavebníci obávají omezení investic.

Jedním ze sektorů, který aktuálně prochází koronavirovou krizí bez výraznějších ztrát, je stavebnictví. Oproti ostatním oblastem podnikání mají stavební firmy tu výhodu, že nedostaly od vlády dočasnou stopku podnikat a sektor jako celek navíc vykazuje velmi slušnou setrvačnost. Zejména zakázky na výstavbu a rekonstrukce staveb občanské vybavenosti nebo dopravní či technické infrastruktury jsou plánovány dlouhou dobu dopředu a jejich následná realizace zabere několik měsíců až let. „I když bude jistě ministryně financí výrazně škrtat na straně státních výdajů, rušení již získaných zakázek, nebo dokonce zastavení probíhajících stavebních prací není příliš reálné. Předpokládám, že vysoutěžené zakázky budou realizovány. V rozpočtech na to jsou připraveny peníze, někde už jsou podepsané smlouvy, takže nevidím důvod, proč by se neměly realizovat,“ uvádí Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel kroměřížské rodinné stavební firmy VW Wachal.

Aktuální vládní opatření proti šíření nákazy koronaviru se stavebních firem dotýkají jen minimálně. Projektanti, architekti, rozpočtáři a obdobné kancelářské pozice mohou své úkoly vykonávat z domova, ovšem u dělnických profesí na stavbách je tato možnost nereálná. K ochraně zdraví pracovníků na stavbách jsou dodržována všechna stávající doporučení k eliminaci šíření nákazy novým typem koronaviru. Ondřej Wachal k tomu dodává: „U našich pracovníků, kde to bylo možné, využíváme home office. Na stavbách se snažíme zvyšovat hygienu a dodržujeme různá hygienická opatření, i když je v současné situaci problém sehnat ochranný materiál, dezinfekční gely či bezkontaktní teploměry.“

Největší letošní výzvou pro stavební firmy bude zajistit dostatek pracovníků a plynulou dodávku stavebního materiálu. Lze očekávat, že na stavbách budou scházet především zahraniční dělníci, které v loňském roce podle zjištění analytické společnosti CEEC Research využívaly dvě třetiny stavebních firem v Česku. „Pro stavby je samozřejmě zásadní mít zajištěnou jak logistiku materiálu, tak zejména lidskou práci, která by se mohla zadrhnout kvůli současnému uzavření hranic většiny evropských států. Obávám se toho, že řada zahraničních pracovníků po odjezdu z České republiky nebude mít nějakou dobu možnost vrátit se zpět. Výpadky materiálů jsou nyní spíše výjimečné, respektive jde o výpadky některých dodávek našich subdodavatelů, zejména pak těch, kteří dováží z nejvíce zasažených zemí, jako je Itálie, Německo a Francie. Stavební materiál zatím není problém sehnat,“ popisuje aktuální situaci Ondřej Wachal.

Pro budoucnost stavebních firem bude zásadní nynější přístup vlády k investicím. Současně je nutné zajistit, aby nedošlo k zastavení plánování staveb. Stavebnictví mohou značně zbrzdit také nové regulace a legislativní požadavky. „Z dlouhodobějšího hlediska se obávám útlumu investic, protože stát dnes slibuje odškodnění řadě subjektů a logicky na to bude muset někde vzít peníze. Letos k určitému poklesu stavebnictví pravděpodobně dojde, ale doufám, že to nebude tak drastické jako při poslední krizi v roce 2008. V té době se zastavily nejen investice, ale i veškeré plánování staveb, což způsobilo daleko větší problémy než přechodné utlumení investic,“ uzavírá Ondřej Wachal.

VW WACHAL a.s.

Jsme česká rodinná společnost a zaměřujeme se na všechny druhy pozemních staveb. Stabilní tým našich odborníků se vždy postará o bezchybné a bezproblémové provedení stavby, která zároveň respektuje všechna kritéria a požadavky zadavatele.

Neustále na sobě pracujeme a sledujeme současné trendy. A učíme se z nich: stavíme například inovativní energeticky úsporné či ekologické stavby. Při své práci vycházíme z osobních zkušeností zakladatele Ing. Viliama Wachala.

Náš stavební repertoár je opravdu rozmanitý. Přesvědčit se můžete v přehledu našich referencí, srozumitelně uspořádaném dle typu realizace.