12.12.2022 | Praxe

Proměna staré koupelny v novou přináší obvykle velkou radost, ale na samém začátku to může být pořádná výzva. Celý proces se skládá z menších i větších dílčích úkonů, které je potřeba řádně promyslet a také načasovat. Jak na rekonstrukci krok za krokem poradí česká značka koupelnového vybavení JIKA.

Než se do rekonstrukce pustíte

Před samotnou rekonstrukcí vás nejprve čeká plánování a rozmýšlení. V prvním bodě byste si měli stanovit alespoň orientační rozpočet, který na rekonstrukci plánujete vydat. Díky tomu můžete lépe odhadnout rozsah prací, jejich plán i nákup vybavení. Důkladně promyslet byste pak měli rozložení koupelny. Zodpovězte si hned několik otázek: bude součástí koupelny toaleta, nebo bude zvlášť? Chcete ji doplnit o bidet nebo sáhnete rovnou po toaletě s integrovanou bidetovou sprškou? Preferujete vanu, sprchový kout, nebo chcete obě varianty? Potřebujete do koupelny umístit také pračku a sušičku, nebo budou v technické místnosti? Jste velká rodina a vyplatí se vám zvolit dvojumyvadlo? Kolik potřebujete úložných prostor? Jaké chcete topení?

„Všechny tyto otázky mají opravdu velký význam. Zrekonstruovaná koupelna by vám měla sloužit dlouhé roky, a proto by měla plně reflektovat vaše potřeby. Současně je mnohdy potřeba rozmístění a zvolenému vybavené přizpůsobit rozvody elektriky, vody a odpadů, což si velmi pravděpodobně vyžádá i stavební úpravy, takže je třeba vše promyslet od samého začátku,“ uvádí Iva Šedivá, vedoucí komunikace společnosti Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka JIKA. Neméně důležité je pak promyslet celkový design koupelny od obkladů a dlažeb až po styl umyvadel a toalet.

Začátek rekonstrukce: 

Prvním krokem, který vás čeká, jsou stavební úpravy, ať už se týkají změny dispozice, rozvodů elektriky nebo vody či preventivní výměny vodovodních trubek. Kromě pečlivého provedení samotných prací je důležité nezapomenout také na jeden podstatný detail, a sice dobré utěsnění prostor. Stavební práce s sebou totiž přináší vysokou prašnost a díky kvalitnímu utěsnění můžete zamezit šíření nečistot do dalších místností bytu a značně si tak zjednodušit úklid. Samotné práce je pak v tomto kroku lepší svěřit do rukou odborníků. „Rekonstrukce koupelny má svá specifika a mnohé úkony je lepší nechat na specialistech. Snížíte tak riziko, že v budoucnu dojde k nechtěným problémům například s protékáním vody,“ doporučuje Iva Šedivá.

Zařizování koupelny:

Po stavebních úpravách na vás čeká podstatně příjemnější část rekonstrukce, a sice design koupelny, výběr vybavení a na závěr finální podtrhnutí celkového stylu pomocí doplňků. „Vizuální styl koupelny by měl odrážet vás samotné – váš charakter, přístup k životu i vaše potřeby a měl by být také v harmonii se zbývajícím interiérem. Měli byste si vytvořit místo bez rušivých prvků, které bude působit příjemně a budete zde rádi začínat i končit den,“ radí Iva Šedivá. Veškeré vybavení koupelny by mělo být v souladu, od obkladů a dlažby, až po umyvadlo, toaletu i takové drobnosti, jako jsou držáky na ručníky. Toho můžete dosáhnout i výběrem sortimentu od jedné značky a z jedné koupelnové série. Ty totiž bývají navrženy tak, aby na sebe všechny prvky navazovaly a vy se tak vyhnete riziku, že vytvoříte nesourodý prostor.

Tipy značky JIKA:

Podomítkový modul BASIC WC SYSTEM značky JIKA využijete v případě, že upřednostňujete závěsný klozet. Modul je vhodný k namontování na zeď s nutností obezdění a lze jej použít i při rekonstrukci panelákové koupelny. Značka JIKA nabízí celkem 8 variant podomítkových systémů, které jsou kompatibilní nejen se závěsnými toaletami značky, ale i se samostatně stojícími. Jejich benefitem je mimo jiné vysoká nosnost, a to 400 kg, a také možnost nastavení úsporného splachování, takže můžete šetřit vodu při každém spláchnutí. Nádržka je navíc izolovaná proti rosení a perfekcionisty potěší také tichý chod napouštěcího ventilu. 

Foto: Tlačítko PL3 Dual Flush

Na detailech záleží. Podomítkový modul proto doplňte tím správným splachovacím tlačítkem. Příkladem je např. tlačítko PL3 Dual Flush značky JIKA umožňující velké a malé spláchnutí. Jeho minimalistický design nepůsobí rušivě a vy máte na výběr hned z několika barev.

Foto: Jika_baterie_Cubito-N

Baterie Cubito-N značky JIKA vynikají nejen minimalistickým geometrickým designem, ale také vysokou kvalitou zpracování a technologiemi, které pomáhají s úsporou vody v domácnosti. V sérii najdete širokou škálu baterií – umyvadlové různých výšek, dřezovou, bidetovou nebo sprchovou.

Nepřehlédnutelnou dominantou každé koupelny se stane vana ze série Cubito Pure značky JIKA. Vedle nadčasového vzhledu je jejím benefitem materiál. Vana je vyrobena ze 100% akrylátu, což zaručuje její stálobarevnost a současně snadnou údržbu.

Vanu lze vhodně doplnit také netradičním stylovým umyvadlem Džber ze série JIKA Art.

Foto: JIKA_Pure

Pokud toužíte po příjemném osvěžujícím sprchování, neuděláte chybu, pokud do koupelny zvolíte sprchové stěny Pure značky JIKA. Elegantní provedení vnese do koupelny nádech výjimečnosti a velká variabilita nabízených stěn vám umožní přizpůsobit si je přesně dle svých potřeb a specifik vaší koupelny.

Celou sérii Cubito Pure doplňují také minimalistické koupelnové doplňky Pure. Ačkoliv se jedná o zdánlivě malé detaily, jsou to právě doplňky, které vám mohou pomoci dotáhnout interiér k naprosté dokonalosti. Vedle estetiky ale mají i svou praktickou funkci a pomohou vám udržovat v koupelně lepší systém.

www.jika.cz