20.03.2023 | TIPY

Optimální regulace objemového průtoku v systémech HVAC

Ať už se jedná o vytápění, solární nebo chladicí systémy – v instalacích HVAC musí být objemové průtoky teplonosného média neustále řízeny a regulovány, aby byl zajištěn optimální a energeticky účinný provoz. Elektromotoricky ovládané zónové ventily, jako je například ventil NovaZone Valve od společnosti Taconova, zajišťují rozdělování objemových průtoků v potrubních instalacích, zásobování částí systému nebo jednotlivých spotřebičů teplonosným médiem, případně jejich vypínání. NovaZone Valve je jako dvoucestný nebo třícestný zónový ventil nově doplněný o volitelný mikrospínač, a je tak vhodný pro širokou škálu instalačních situací.

Robustní konstrukce, mimořádně nenáročná údržba a funkční provoz: zónový ventil NovaZone Valve s elektromotorickým pohonem a vratnou pružinou je inteligentním řešením pro efektivní regulaci objemových průtoků v systémech vytápění, větrání a klimatizace. V závislosti na spínacím kritériu dodává kapalinu do systému nebo jednotlivých částí hydraulického okruhu nebo je uzavírá. Zónový ventil je vhodný pro průtočná média, jako je voda a glykolové směsi, a pokrývá široký teplotní rozsah od -20 °C do +160 °C.

Rychlé a spolehlivé přepínání

Těleso ventilu NovaZone Valve se pohybuje z počáteční do koncové polohy prostřednictvím ovládacího kontaktu, například termostatu nebo spínače. Bez napájení vrátí vratná pružina ventil do původní polohy. Praktická páka umožňuje ruční ovládání ventilu. Díky krátké době ovládání, která činí maximálně dvanáct sekund, je možné obzvláště rychlé přepínání. Ventil lze instalovat v libovolné poloze. Je třeba dodržet pouze směr proudění média.

Novinka: Mikrospínač pro další funkce

Ventil NovaZone Valve je volitelně vybaven bezpotenciálovým mikrospínačem, který lze použít ke spínání jiných elektrických komponent (např. čerpadel). Ten se aktivuje krátce před koncovou polohou a nabízí možnost kdykoli se dotázat na spínací polohu ventilu a zpracovat informace pro další spínání přímo nebo prostřednictvím řídicí jednotky. Ať už jako dvoucestný standardní zónový ventil s přepínáním zapnuto/vypnuto, nebo jako třícestný zónový ventil s přepínací funkcí, s mikrospínačem nebo bez něj – ventil NovaZone Valve spolehlivě zajišťuje optimální a vysoce účinnou regulaci objemového průtoku v hydraulických systémech HVAC.

Foto: Jako dvoucestný nebo třícestný zónový ventil, nově doplněný o volitelný mikrospínač, je NovaZone Valve vhodný pro širokou škálu instalačních situací. (foto: Taconova Group AG)

Foto: Na schématu systému je znázorněn třícestný přepínací ventil (modře), který účinně rozděluje objemový průtok do dalšího topného okruhu. (foto: Taconova Group AG)

www.taconova.cz