18.09.2023 | Zprávy

Náměstí ve Vysokém Mýtě se již zítra opět stane dějištěm mezinárodní soutěže učňů.

Učni stavebních oborů z celé České republiky a Slovenska se setkají na již dvanáctém ročníku mezinárodní soutěže ŘEMESLO/SKILL, která proběhne na náměstí ve Vysokém Mýtě ve dnech 19. – 21. září 2023. Soutěžící budou mít opět jedinečnou možnost ověřit si své znalosti a nabyté zkušenosti v mezinárodní konkurenci. Soutěžní přehlídka ŘEMESLO/SKILL je v současnosti jedinou svého druhu v České republice a svým unikátním konceptem propojuje jednotlivé učební obory a simuluje tak podmínky skutečné stavby. Na soutěži se představí učni v oborech zedník, montér suchých staveb, instalatér a truhláře, kteří před očima veřejnosti předvedou, jak si poradí se zadanými soutěžními úkoly. Školy mají o účast na soutěži tradičně velký zájem a nejinak je tomu i v letošním roce, kdy se představí celkem 68 soutěžících z českých a slovenských škol.

Program soutěže zahajují zedníci, kteří v úterý 19.9. postaví soutěžní stavby z materiálu Heluz a Ytong, následovat budou soutěžící v oborech montér suchých staveb a instalatér, kteří na těchto stavbách zrealizují svá soutěžní zadání. Kromě nich se představí truhláři, kteří budou samostatně plnit svůj soutěžní úkol.

I letos je připraven zajímavý doprovodný program pro veřejnost

Tradičně bude připraven doprovodný program pro veřejnost, který bude zásadně cílit na žáky základních škol a též předškoláky. Děti budou mít možnost nejen ověřit si svoji zručnost a kreativitu, ale též se seznámí s novými technologiemi v oblasti stavebnictví - mimo jiné s drony, využívanými pro práci geodetů. Patrně největší atrakcí bude ale simulátor bagru, který si budou moci vyzkoušet malí i velcí návštěvníci. Program doplní kováři ze Střední školy technické Vysoké Mýto, kteří budou předvádět svoji práci přímo na náměstí.

Možnost získání Informací o učebních a studijních oborech v regionu

Soutěž ŘEMESLO/SKILL přináší kromě hlavního programu i příležitost, aby se žáci druhého stupně základních škol, které čeká rozhodování o budoucím povolání, seznámili s nabídkou studijních a učebních oborů v regionu. K tomu významnou měrou přispívá spolupořadatel soutěže – Střední škola stavební Vysoké Mýto. Pro žáky bude též připraven atraktivní řemeslný program přímo v prostorách školy.

Odborné konzultace budou k dispozici široké veřejnosti

Budou-li mít návštěvníci dotazy z oboru stavebnictví, mohou využít jedinečnou příležitost konzultovat je přímo se zástupci odborných firem, kteří jim budou v době konání soutěže na náměstí k dispozici. Na jednom místě se mohou potkat s odborníky z oblastí stavby domů, rekonstrukcí bytů, výběru stavebních materiálů, izolací, stavebních úprav v koupelně, včetně zařizovací sanitární keramiky, vodovodních baterií, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, rozvodů vody a odpadu, vodovodních baterií a dalších.

Bez podpory partnerů by to nešlo

Velmi si vážíme partnerů, bez jejichž materiální, finanční či mediální podpory by se organizace takto velké akce nemohla uskutečnit. Díky spoluorganizátorům - Pardubickému kraji, Městu Vysoké Mýto a Střední škole stavební Vysoké Mýto může soutěž probíhat v takovémto rozsahu. Soutěž zaštitují též oborové svazů a profesních cechy – Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Cech suché výstavby ČR. Všichni partneři si uvědomují nutnost podpory učňovského školství pro jeho další rozvoj.
Velkou měrou se v podpoře učňovského školství angažuje tradiční podporovatel soutěže - společnost Heluz cihlářský průmysl v.o.s., který bude i v letošním roce prezentovat možnosti moderního vzdělávání mladých stavařů.

Kde se o soutěži dozvědět více

Všechny informace o hlavní soutěži, soutěžních školách, programu soutěže, doprovodném programu či partnerech soutěže jsou k dispozici na nových webových stránkách www.remesloskill.cz. Aktuální informace, fotografie či informace „ze zákulisí“ budou též na sociálních sítích – Facebook Řemeslo SKILL a Instagram Řemeslo SKILL.

www.remesloskill.cz 

Spolupořadatelé soutěže

 • Školní dílny, z.s.
 • Erudio CZ, z.s.
 • Pardubický kraj
 • Město Vysoké Mýto
 • Střední škola stavební Vysoké Mýto
 • Profesní partneři soutěže
 • Cech suché výstavby ČR
 • Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR

Sponzoři soutěže Řemeslo/Skill 2023

 • Alcadrain, s.r.o.
 • Antonín Novotný – Jehličnaté a listnaté řezivo Baumit spol. s.r.o. Bosch Power Tools. FV - Plast, a.s. Hansgrohe CS s.r.o.
 • HELUZ Cihlářský průmysl, v.o.s. JAF HOLZ spol. s r.o. James Hardie Europe, Fermacell GmbH (organizační složka)
 • Knauf Praha, spol. s r.o. Laufen CZ s.r.o. Lesy České republiky, s.p. MDS Solution s.r.o. Metrostav a.s. Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize
 • Isover Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips
 • Schell GmbH a Co. KG. Armaturen
 • Siniat Sp. Z o.o.
 • STRABAG a.s.
 • Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto, s.r.o.
 • Xella CZ, s.r.o.