09.11.2023 | Zprávy

Spekulace na pokles ceny nemovitostí je nejčastějším důvodem odložení nákupu novostavby.

Home Portal, nejpřehlednější portál s novostavbami v ČR, realizoval anketu mezi kupujícími nemovitostí a ptal se jich na aktuální důvody odložení nákupu. Proti vysokým úrokovým sazbám (32 % respondentů) se snaží bojovat samotní developeři odloženou hypotékou, nebo garantovaným úrokem. Nejčastěji (35 %) však uživatelé služby Home Portal čekají na snížení ceny nemovitostí. Třetím nejčastějším důvodem je pak nedostatek vlastních financí pro získání hypotečního úvěru (25 %). 

Rezidenční realitní trh pravděpodobně nečeká extrémní oživení v následujících měsících. Proti vysokým hypotečním sazbám developeři nasadili zajímavé nástroje k rozhýbání poptávky – garantované sazby a odložené hypotéky. Se spekulací na pokles ceny novostaveb budou ale kupující do budoucna velmi pravděpodobně nepříjemně překvapeni. 

„Velká skupina kupujících se bohužel poklesu ceny nemovitostí nedočká. Zatímco cena bytů ve starší zástavbě klesá, trh s novostavbami drží svou omezenou nabídku a nikdo se s vysokými vstupními cenami nebude pouštět do nové výstavby s cenovou korekcí. Právě naopak, nedostatečný přísun nové nabídky spojený s vysokými stavebními náklady může dokonce znamenat další růst prodejních cen,“ říká Jan Vitvera, ředitel společnosti Home Portal.

Zatímco plánované snížení DPH je téma, které v médiích rezonuje, jako důvod odložení nákupu nemovitosti jej vidí ale jen 2 % respondentů, kteří hledají svou vysněnou novostavbu na Home Portal. Důvodem je i fakt, že drtivá většina developerů snížila cenu nemovitostí o plánovaný rozdíl v DPH již dnes a nabízí jej tak formou slevy. 

„Vstřícná cenová politika ohledně garance hypoték či dokonce jejich úplné odložení na dobu dostavění novostavby, rezidenční trh s novostavbami do určité míry rozhýbaly. Poptávka tak oproti létu 2022 meziročně vzrostla o desítky procent, ale poslední kvartál se drží na stejné úrovni. Na vině je zejména nedostatek nových bytů na trhu, které se s očekáváním kupujících na pokles ceny, nevyplácí stavět. Jen za poslední čtyři roky totiž stavební náklady vzrostly přibližně o 30 %,“ dodává Vitvera.

 O společnosti Home Portal

Home Portal je přední české realitní tržiště, které se specializuje na novostavby a služby pro kupující. V nabídce má zastoupené projekty z celé České republiky. Provozovatelem je společnost Portal Jungle, kterou založili Radek Procházka a Pavel Frič. Více na www.homeportal.cz.