06.05.2020 | Zprávy


Se započetím prací ale dlouho neotálejte, dotační program končí už za rok.

S příchodem jara se neprobouzí jen příroda, ale začíná i stavební sezóna. Ta letošní bude navíc jednou z posledních, kdy bude možné využít programu Nová zelená úsporám, a při stavebních pracích tak ušetřit až stovky tisíc korun. Program, který běží za podpory Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí již od roku 2015, nyní uvolnil podmínky pro zájemce. Díky příspěvku je tak rekonstrukce či nová výstavba ještě dostupnější.

Jarní měsíce jsou ideálním obdobím pro realizaci rekonstrukce i nové výstavby. O to více to platí nyní v době krize, kdy se velkému množství lidí změnily plány, a mají teď čas i chuť pustit se do rekonstrukcí či nových projektů, které tak dlouho odkládali. „Aktuálně vnímáme, že lidé více přemýšlí o rekonstrukcích, díky kterým by si mohli zvelebit byt, dům či chatu. Zvýšený zájem je přitom nejvíce o materiály pro zateplování. Právě na tyto práce jde využít dotací z programu NZÚ a ušetřit nemalé investice do vlastního bydlení,“ říká Karel Sedláček z divize ISOVER Skupiny Saint-Gobain. Kromě systému zateplení budov lze však podporu čerpat třeba také na výměnu oken a dveří, stavbu rodinných a bytových domů v tzv. pasivním standardu, nákup rodinných domů a bytů s velmi nízkou energetickou náročností, solární termické a fotovoltaické systémy či výstavbu zelené střechy.
 
V rámci rodinných domů můžete o podporu požádat například na zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a dokonce i podlah. Zvýhodněni jsou přitom vlastníci domů v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji a majitelé památkově chráněných objektů. 

V případě zateplení střechy záleží na velikosti domu a jeho celkové výměře, úspora je ale značná. Jak pro příklad uvádí Karel Sedláček z ISOVERu: „U takového středně velkého jednopodlažního domu s plochou kolem 140 m2 hovoříme o úspoře až 800 Kč na m2 zateplení. Navíc za použití minerální vlny či expandovaného polystyrenu jako izolantů pak budete šetřit každoročně na vytápění.“ Stejně tak lze ušetřit při zateplení šikmé střechy, která je dotována totožnou částkou. „Proplatit si můžete nechat třeba odstranění původní omítky, vložení izolace včetně práce i materiálu a následné sádrokartonové práce,“ říká Robert Hošek z divize Rigips. Pomocí systémové konstrukce podkroví Rigips lze přitom do skladby aplikovat až 400 mm celkové tloušťky tepelné izolace. Pro opláštění lze zvolit celou škálu sádrokartonových desek, konkrétní volba závisí na stavebně-technických požadavcích konkrétního projektu. 

Podporu na bytové domy v hlavním městě Praze je pak možné nově čerpat od začátku března tohoto roku. „V praxi to znamená, že například na bytový dům se zateplením třídy A 0,1 o ploše 2 500 m2 jde o navýšení v objemu cca 160 tisíc korun. Pokud zájemce navíc využije materiály s environmentálním prohlášením o produktu (EPD III), může se tak dostat až na částku okolo 200 tisíc korun,“ propočítává celkové úspory na dům Miloš Hutník z Weberu společnosti Saint-Gobain. Spolu se zateplením bytového domu lze také žádat třeba o příspěvek na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru. „V tomto případě můžete dosáhnout na podporu až 40 000 Kč, nejvýše však 10 % z přiznané částky podpory,“ říká Karel Sedláček z divize ISOVER. V případě výstavby zelené střechy, na niž je rovněž možné dotaci využít, a to jak pro rodinné, tak bytové domy, se pak fixní dotace pohybuje ve výši 800 Kč na m2 půdorysné plochy vegetačního souvrství střechy.

Díky těmto opatřením a až padesátiprocentní dotaci tak domácnosti ve výsledku ještě dlouhodobě výrazně ušetří na výdajích za energie a současně uleví životnímu prostředí. S rekonstrukcí či novou výstavbou proto neotálejte – podporu na kvalitní materiály, které jsou navíc šetrné k životnímu prostředí, totiž můžete čerpat jen do konce příštího roku.