15.05.2024 | Zprávy

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění INTERIÉR ROKU 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře.

Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus ze studia BYRÓ ARCHITEKTI. Výsledky byly oznámeny v úterý 14. 5. 2024 v pražském Centru současného umění DOX. 

„Dům v Kutné hoře je typem rekonstrukce, která vás nebouchne do očí pohledem na jednu jedinou místnost vhodnou na obálky časopisů, ale který si musíte projít postupně a vnímat celkový koncept, návaznost prostor, práci se světlem, použité materiály nebo struktury, jež tu a tam získávají jemně dekorativní funkci. Je to přesně ten pečlivě promyšlený dům, kam byste asi chtěli vstoupit, odložit si kartáček v koupelně a okamžitě začít bydlet.“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

Původně středověký dům v jádru Kutné Hory zcela shořel a nahradil ho objekt z 19. století, který prošel rozsáhlou, ale necitlivou rekonstrukcí v sedmdesátých letech 20. století. Když byli autoři povoláni ke kompletní rekonstrukci, neměl už dům z původní identity vůbec nic. Hlavním záměrem architektů tedy bylo v domě znovuobjevit jeho paměť a původní vrstvy, kterých nebylo mnoho.

ODŮVODNĚNÍ 19ČLENNÉ MEZINÁRODNÍ POROTY:

„Mezinárodní porota ocenila citlivé začlenění nových prvků do původních konstrukcí, promyšlenou práci se světlem a barvami nebo konzistentní přístup jak k interiéru, tak exteriéru. Mj. vyzdvihla prvek lakované překližky, která se prolíná celým domem, dále střídmost a jednotnost většiny povrchových materiálů a rafinovanou práci s dekorativními strukturami, jako je např. rýhování.“

Podobu ocenění pro finalisty a absolutního vítěze soutěže Interiér roku navrhuje už tradičně každý rok jiná osobnost. Jedná se vždy o autorské originály, které vyjadřují specifický postoj autora k tématu interiéru. V devátém ročníku ocenění se této role ujala umělecká ředitelka sklárny Rückl designérka Kateřina Handlová. V tvorbě podoby ocenění navázala na autory z minulých ročníků, kterými byli například Rony Plesl, Václav Mlynář, Boris Klimek, Jakub Pollág nebo Michaela Tomišková a Jakub Janďourek.

V souladu pravidly musí být vždy všechny soutěžní interiéry dokončeny v předchozím roce. Za devět ročníků se tak ocenění stalo de facto jakýmsi pravidelnou studií o vývoji a stavu interiérů v České a Slovenské republice, a to vždy za daný rok. Také díky tomu dokáže být silným inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost. Od založení ocenění Interiér roku do něj bylo přihlášeno 1 640 interiérů.

Odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 233 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů, což bylo nejvíc v historii soutěže. 

V mezinárodní odborné porotě rozhodovali například člen představenstva Slovenské komory architektů Ilja Skoček, architektka a designérka Barbora Škorpilová, italský interiérový designér Danile Daminelli, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a řada dalších. Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury např. filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, designér Jakub Pollág, výtvarník Pasta Oner a další. Oborová pestrost poroty je záměrná. Snaží se dosáhnout toho, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonický obor. 

Letos byla poprvé předávána také CENA ZAHRANIČNÍCH MÉDIÍ, v níž hlasovalo řada zástupců předních časopisů a webových magazínů z několika zemí Evropské unie a někteří z nich cenu v této kategorii osobně předávali.

Záštitu devátému ročníku soutěže poskytla předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR, Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Magistrát hl. m. Prahy a starosta městské části Praha 7.

INFORMACE O SOUTĚŽI NA:
www.interierroku.cz  

VIDEO Z VÝROBY OCENĚNÍ:
https://www.uschovna.cz/en/zasilka/PGTDFYSNXH55XTY6-JD6/  

PŘEHLED VÍTĚZŮ VŠECH KATEGORIÍ SOUTĚŽE INTERIÉR ROKU 2023:

Kategorie:
SOUKROMÝ INTERIÉR -- REKONSTRUKCE (+ ABSOLUTNÍ VÍTĚZ)

Nová identita domu v Kutné hoře 
Autoři: Jan Holub a Tomáš Hanus, studio BYRÓ ARCHITEKTI 

Foto: Alex Shoots Buildings

Kategorie:
SOUKROMÝ INTERIÉR -- NOVOSTAVBA 

Garden Vila u Prahy 
Autoři: Michal Kunc, Petr Tesař, Pavol Sojka, Michal Sůva, studio ATELIER KUNC ARCHITECTS

Foto: Peter Fabo

Kategorie:
SOUKROMÝ INTERIÉR -- NÍZKONÁKLADOVÉ BYDLENÍ

Byt s modrým schodištěm, Praha 
Autor: Ing. arch. Jakub Žoha, studio NEW ARCHITECTURE

Foto: Iveta Kulhavá

Kategorie:
VEŘEJNÝ INTEIÉR I (restaurace, kavárny a hotely)

Hotel Perk, Šumperk 
Autor: MgA. Lucie Koldová, ateliér LUCIE KOLDOVÁ STUDIO

Foto: Honza Zima a Martin Chum

Kategorie:
VEŘEJNÝ INTERIÉR II  (obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory)

Obnova Červeného kostela, Olomouc 
Autor: Miroslav Pospíšil, spoluautoři: Daria Johanesová, ATELIER-R, Denisa Kubíčková Strmisková, DENISA STRMISKOVA STUDIO, Jan Košátko, studio KOSATKO

Foto: Boys Play Nice a Josef Kubíček

Kategorie:
INTERIÉR ROKU – LD SEATING  (kanceláře, huby a coworkingová centra)

Ateliér Archstyl a studio Woow, Bratislava 
Autoři: Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán Horváth, Mgr. art. Zuzana Horniaková, Ing. arch. Ivana Gajdariková, Ing. arch. Matej Raučina, ateliér ARCHSTYL 

Foto: Marián Svítek

Kategorie:
CENA ZAHRANIČNÍCH MÉDIÍ 

Císařské lázně, Karlovy Vary 
Autor: prof. Ing. Mgr. Akad. arch. Petr Hájek, ateliér PETR HÁJEK ARCHITEKTI 

Foto: Aleš Vopat

Kategorie:
INTERIÉR ROKU -- VELUX (Cena generálního partnera)

Lékárníkův dům, Jindřichův Hradec 
Autoři: Ing. arch. MgA. Martin Petřík, Ing. arch. Matěj Šebek

Foto: Radek Úlehla

Kategorie:
CENA NOVINÁŘŮ

Duch ateliéru skláře, Praha 
Autoři: Lenka Křemenová, David Maštálka, Zuzana Sagitáriová, Tereza Schneiderová, ateliér A1 ARCHITECTS

Foto: David Maštálka

Kategorie:
HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI:

Jak bydlíme my, Praha 
Autoři: Ing. arch. Jakub Žoha a Bc. Štěpán Mareš, studio NEW ARCHITECTURE

Foto: Iveta Kulhavá

Ocenění navržené pro devátý ročník designérkou Kateřinou Handlovou a vyrobené ve sklárně Bomma. Autorka (na fotografii) se inspirovala módou a zahrnula do návrhu prvek koženého popruhu, který má cena společný např. s dámskými kabelkami.

Foto: Kristina Hrabětová