15.06.2020 | Realizace

Nový terminál Letiště České Budějovice odpovídá svými rozměry téměř polovině nedalekého náměstí v jihočeské metropoli. Jeho rozlehlé podlahové plochy pokryly velkoformátové dlaždice RAKO ze série Taurus Granit, které vydrží i vysokou frekvenci pohybu v letištní hale. „Dvojče“ letiště v Pardubicích nyní prochází zkušebním provozem, od nového roku může přivítat i mezinárodní obchodní lety. 

Založení letiště 6,5 kilometrů jihozápadně od centra Českých Budějovic se datuje již roku 1937. Původně šlo o vojenské letiště, které ještě v době katastrofálních povodní roku 2002 sehrálo významnou úlohu coby koordinační středisko a základna vrtulníků. Po roce 2006 se začala psát nová kapitola v jeho historii – stalo se letištěm civilním. Díky výstavbě nového terminálu s rozměry 50 x 100 m má nyní ambice stát se letištěm s mezinárodní přepravou pasažérů. 

Jednoduchost a účelnost terminálu

Zcela nový terminál bude od roku 2021 zajišťovat odbavení cestujících ze zahraničí a do zahraničí. Terminál, připomínající vzhledem a vybavením obdobné prostory letišť v Pardubicích nebo Brně, byl dokončen v létě minulého roku. Jeho vzhled je jednoduchý a účelný, což odpovídá funkčnímu vzhledu leteckých staveb i trendům v oblasti veřejných budov. 

Základní krytina, velkoformátové dlaždice Taurus Granit, spojuje podlahovou plochu celého terminálu. S ohledem na vysokou frekvenci pohybu v letištní hale byla při výběru keramických dlaždic důležitým parametrem mechanická odolnost, hygienická nezávadnost, nehořlavost a snadná čistitelnost. Vysoce slinuté neglazované dlaždice odolávají extrémním nárokům velmi dobře a nemají z pohledu povrchového opotřebení prakticky žádné omezení. 

Podlaha odolá vysokému namáhání 

Architekt navrhl dlaždice RAKO ze série Taurus jak pro samotnou odbavovací halu, tak pro přilehlé prostory, například toalety. Jde o vysoce slinuté neglazované dlaždice určené především k obkladům podlah, které jsou vystaveny vysokému až extrémnímu mechanickému namáhání, obrusu a znečištění. V praxi se uplatňují v potravinářských a chemických provozech, ale také v nákupních centrech, v restauracích, správních budovách nebo autosalonech. 

Všechny plochy kryjí šedé dlaždice Taurus Granit formátu 60 x 60 a 30 x 60 cm v odstínu 76 Nordic šedá, které docílily k vytvoření esteticky zajímavého prostoru při dodržení vysokých nároků na užitné vlastnosti. Dlaždice Taurus navozují lehce industriální vzhled, jehož nadčasová atmosféra nepodlehne žádným barevným a módním trendům. 

Jednoduchost, čisté linie a neutrální barvy najdeme také v interiérech sociálních zařízení, kde šedé podlahy doplnily bílé obkládačky 20 x 40 cm ze série COLOR ONE oživené pruhy obkládaček v šedé, modré nebo červené barvě. Precizní provedení obkladu včetně detailů zajistila společnost Hochtief, která byla také generálním dodavatelem celé stavby. 

www.rako.cz  

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.