18.03.2021 | Zprávy

Vážení čtenáři,

při občasném sledování televizních zpráv marně vzpomínám na témata, o kterých se v těchto relacích mluvilo v době před koronavirem. Epidemie bohužel zabírá téměř veškerou kapacitu sdělovacích prostředků, a proto se jí zde spíše vyhnu.

Během mojí poslední návštěvy Barcelony jsem si říkal, že někdy musím na titulní stranu tohoto časopisu umístit nějakou z úžasných staveb Antonia Gaudího s přihlédnutím k obkladačským pracím. Vždyť právě mozaiky jsou jedním z hlavních pilířů tvorby tohoto génia přelomu 19. a 20. století, natolik zapáleného pro svou práci, že jeho život ukončila projíždějící tramvaj, když zasněně hleděl na své životní dílo, Sagradu Familiu. Mozaiky v barcelonském parku Güell jsou vrcholnou formou stylu trencadis, který používá různé keramické předměty, jako jsou kusy dlaždic nebo nádobí. Kdo by takovou krásu nechtěl mít doma? Její tvorba je však velice náročná a představuje dlouhodobý proces. Čas mozaik rozhodně neminul a moderní jsou i v dnešních dnech. V rubrice trendy se můžete podívat, jaké mozaiky vznikají v současnosti. Avšak ten, kdo si je bude chtít pořídit, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. Tak tomu jistě bylo i v době Antonia Gaudího. Avšak ani ti, kteří mozaiky od slavných autorů zvučných jmen nepožadují, nepřijdou zkrátka, protože výběr nádherné keramiky je doslova neomezený.

Na straně 14 přinášíme přehled novinek společnosti RAKO, která sází na působivé pojetí detailů, jež při pozornějším vnímání vyvolávají emoce různých druhů. A pokud někomu přece jen na zvučném jménu záleží, bude uspokojen i on. Spolupráce RAKO s významným českým designérem Maximem Velčovským přináší speciální designovou sérii nazvanou Linka.

Někdo naopak preferuje především rychlost a jednoduchost stavebních postupů, což vyžaduje i při renovaci. Netouží po mozaikách, a dokonce ani po keramických obkladech, záleží mu však na moderním vzhledu. Ale jak takové požadavky skloubit a rychle a bezprašně renovovat koupelnu? Na to se podívejte na straně 44.

Dobrou inspiraci a příjemné čtení přeje
Martin Kubín

Pokud se Vám náš časopis líbí, objednete si zvýhodněné předplatné v tištěné verzi ZDE (132 Kč/rok) nebo v elektronické verzi s možností stažení .pdf ZDE (106 Kč/rok). 

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.