20.12.2021 | Zprávy

Chytré technologie urychlují rozvoj všech odvětví, oblast projektování budov a vizualizace interiérů nevyjímaje. V poslední době je velmi diskutovaným tématem pojem BIM (Building Information Modeling) neboli digitální informační model budovy. Technologii, která je součástí průmyslu 4.0, využívají jak architekti, stavební inženýři, statici, tak stavební firmy, investoři, developeři či správci budov. „BIM umožňuje vytvořit digitální informační model budovy obsahující kromě vizuálního popisu také maximum dat o všech prvcích, které budovu a interiér tvoří. Vedle infrastruktury zahrnuje i interiérové vybavení, a to včetně sanitární keramiky. Automatizace ve stavebnictví, jejíž součástí BIM je, ušetří podle dat EU do roku 2025 až 10–25 % nákladů,“ říká Michal Truhlář, manažer digitálního marketingu společnosti Laufen CZ.

Inteligentní technologie BIM je vnímána jako evoluční krok ve vývoji projektování budov a interiérů. Umožňuje provést stavbu rychleji, levněji, úsporněji a transparentněji, a právě kvůli množství výhod je jasnou volbou pro řadu firem. Neslouží navíc jen pro fázi plánování a konstrukce stavby, vysoce praktickým nástrojem zůstává po celou délku životního cyklu budovy.  „Stále více investorů vyžaduje BIM pro své projekty a nejpozději od roku 2023 bude dokonce využití BIM nezbytné pro realizaci větších státních zakázek i v České republice. Nabídka BIM objektů našich produktů je už několik let součástí poskytování podpory zákazníkům a partnerům,“ doplňuje Michal Truhlář.

Jednou z velkých předností BIM je sdílení maximálního množství informací v digitální podobě. „Všechny subjekty, které se podílejí na návrhu, realizaci a následném provozu budovy pracují s totožným informačním modelem budovy a sdílejí spolu obrazové, geometrické a popisné údaje o stavbě. Přístup k modelu mají architekti, projektanti, dodavatelé a správci budovy,“ popisuje Michal Truhlář. Systém je navíc vyvinut tak, aby se každá změna okamžitě propsala do návrhu, všichni mají tedy přehled o aktuální podobě stavby. Chytrá technologie umožňuje do návrhu umístit sebemenší detail, tedy i interiérové prvky.

„Metoda BIM je velkým technologickým krokem vpřed. V Laufen CZ si uvědomujeme potenciál digitální transformace a význam BIM pro nás jako pro výrobce při podpoře projektantů, architektů, facility managementu a našich zákazníků. S cílem usnadnit projektantům plánovací procesy poskytujeme data a digitalizované verze stovek produktů značek Laufen a Jika. Nabídka produktů pro BIM vizualizaci je navíc průběžně doplňována a aktualizována v cloudovém BIM katalogu, který je přístupný z webu a z projekčních BIM softwarů Revit nebo Archicad,“ vysvětluje Michal Truhlář ze společnosti Laufen CZ.

Neopomenutelnou výhodou technologie je i efektivnější řízení projektu, a to právě díky sdílení maximálního množství dostupných dat. „Významným přínosem BIM je skutečnost, že díky podrobné dokumentaci stavby získají všichni velmi reálnou představu o výsledné podobě a fungování budovy. Systém umožňuje včas upravit návrh stavby a interiéru, odhalit chyby a prostorové konflikty v projektu nebo simulovat a následně optimalizovat energetickou úsporu objektu, to vše ještě před zahájením stavebních úkonů. Výrazně se šetří čas, peníze a předejde se pozdějším komplikacím,“ uzavírá Michal Truhlář ze společnosti Laufen CZ. Díky vyšší efektivitě procesů ve všech etapách životnosti budovy se také snižuje dopad na životní prostředí. Jak velký vliv technologie na plánování staveb a interiérů má potvrzuje i skutečnost, že v některých zemích BIM modelování nařizuje u veřejných zakázek zákon. 

Produkty značek Laufen a Jika jsou jako objekty BIM po snadné a rychlé registraci k dispozici ke stažení na stránkách:

Vybrané produkty značek Laufen a Jika pro vizualizaci BIM.

Foto: Volně stojící umyvadlo 525 x 400 mm ze série Palomba, Laufen 

Foto: Umyvadlo z kolekce Kartell by Laufen, s odkládacím prostorem vlevo a se speciálním skrytým vývodem 

Foto: Umyvadlová páková baterie v chromovém provedení ze série Val, Laufen

Foto: Hlavová sprcha Cubito-N v nerezovém provedení, 300 mm, Jika

Foto: Skříňka pod umyvadlo Cubito o rozměrech 590x480x426 mm, Jika 

O společnosti

Laufen CZ působí v České republice od roku 1999 Na lokálním trhu zastupuje značky Laufen, Jika a Roca. Koordinuje a zodpovídá za vývoj a výrobu koupelnového vybavení v továrnách v Bechyni a Znojmě. V roce 2014 otevřela značka showroom Laufen Prague Gallery, ve kterém si mohou zákazníci prohlédnout nejnovější designové produkty a aktuální trendy v koupelnovém vybavení. Ve dvou podlažích o celkové ploše více než 700 m2 má vedle designových sérií značky Laufen své nezastupitelné místo i historicky nejoblíbenější česká koupelnová značka Jika.

www.laufen.cz