04.03.2020 | TIPY

Česká společnost Flexibau již 5 let vyrábí prvotřídní deskový produkt typu OSB, který vzniká recyklací nápojových obalů. Zpravidla využívají krabice od džusů, mléka, vína a obdobných potravin. Obaly jsou výrobně drceny a za vysokého tlaku při vysoké teplotě lisovány mezi dvě krycí vrstvy. Formátovací pila s hranovou frézou následně výlisek ořízne a opatří ho požadovaným typem hrany,viz přehled hran. Výsledkem je PACKWALL basic – standardní deska s hnědým povrchem, PACKWALL surface – ultra hladká deska s hnědým povrchem, PACKWALL design – pohledová deska s průhledným povrchem a nebo PACKWALL design panel – oboustranně pohledová deska.

Foto: Designový nábytek z desek PackWall Design

Desky se nejčastěji používají ve stavebnictví při suché výstavbě k tvorbě obvodových stěn, příček, podlah, kleneb, střešních plášťů, záklopů podkroví, podhledů, stavebních ohrad a jiných dílčích konstrukcí. Velké uplatnění deska PACKWALL basic a PACKWALL surface nachází během realizace dřevostaveb, kde plně nahrazuje konvenčně používané deskové materiály typu OSB. V truhlářském průmyslu se používají pohledové varianty PACKWALL design a PACKWALL design panel. Řemeslníci a obzvlášť investoři oceňují pestrý mozaikový vzhled a zhotovují z těchto desek různé druhy nábytku – vestavěné skříně, komody, lavice, regály, police, pulty, designové prvky, obklady, prostě cokoli, kde by standardně použili desky typu MDF.

Foto: Vestavěný regál z desky PackWall Design

Samotné nápojové kartony se kromě celulózy a hliníku skládají také z polyetylenu, který se během výrobního procesu desek PACKWALL stává pojivem a a významně uzavírá strukturu produktu před působením vody. V praxi je pak průnik vlhkosti definovaný nasákavostí ve výši 1 % hmotnosti a bobtnáním o ½ menším než u desek na bázi dřeva. Nízká nasákavost a bobtnání se uplatní všude, kde se předpokládá zvýšený výskyt vody nebo vlhkosti. V neposlední řadě je vždy potřeba myslet na správné navrhování konstrukcí, aby bylo eliminováno přímé působení vody.

Vedle ekologické povahy produktu (zužitkování druhotné suroviny bez přídavku chemikálií) se cena 1 m2 pohybuje o 30 % příznivěji než u OSB nebo MDF desek běžně dostupných na trhu.

www.packwall.cz

Foto: Deska PackWall Basic 2

Foto: Deska PackWall Basic 3