25.04.2022 | Realizace

V Bratislavě se brzy otevře netradiční novostavba přímo na vodní hladině Dunaje. Na Tyršově nábřeží v severní části Petržalky, kousek od vyhlídkové věže UFO, se na pravém břehu řeky nachází plovoucí objekt ve tvaru kvádru s názvem Pontoon. Stavba založená na betonovém pontonu o půdorysu 16 x 51 metrů má být jedním z nových kulturních center slovenské metropole s využitelnou plochou více než 1500 m2.

Foto: Celkový pohled na Pontoon v Bratislavě (foto: Viega)

Zrcadlo investorovy představy

Celou stavbu měl investor ve svých představách důkladně a do všech detailů vyobrazenou již delší dobu. Jelikož ale není projektantem, musel své myšlenky nejprve přiblížit architektům, kteří dali jeho představy takzvaně na papír. A vize se po několika letech stala skutečností. V reálném světě je zaměřena na využití exkluzivního a působivého prostoru pro konání reprezentativních akcí, společenských banketů, firemních večírků, pracovních konferencí, módních přehlídek a koncertů. Prostorný hlavní, tzv. skleněný sál s kapacitou až 600 lidí bude díky své poloze na Dunaji vhodný také pro školení, tiskové konference nebo svatby „Hlavní sál nabídne taneční parket, pódium, otáčivou plošinu pro prezentaci např. nových modelů automobilů, velkoformátovou LED obrazovku a samozřejmě profesionální ozvučení a osvětlení. V horním patře nad sálem je restaurace s kapacitou 150 míst a výjimečným výhledem na hlavní bratislavské nábřeží s dominantou Bratislavského hradu v pozadí,“ upřesňuje Dušan Novák. Na pontonu se nacházejí kuchyň, sklady, bary a prostorné terasy okolo celé restaurace a rovněž sedm ubytovacích klimatizovaných pokojů s vlastním sociálním zázemím, minibarem, kávovarem a Wi-Fi připojením.

Foto: Přístupová lávka s přípojkami inženýrských sítí (foto: Viega)

Loď na vodě, voda na lodi

Takto prostorná a zcela samostatně fungující jednotka musí být i vzhledem ke své povaze napojena na veškeré inženýrské sítě. Vzhledem k objektu permanentně plovoucímu na vodě nebylo toto napojení zrovna snadné. Hlavní spojení s břehem zajišťují dvě lávky, jež jsou pohyblivé a na výšce hladiny Dunaje zcela nezávislé. Odolají i velmi vysokým povodním a pod jejich pochozí plochou jsou viditelně vedeny všechny připojovací sítě od elektro, vody, odpadu až po plyn, navíc s flexibilním napojením na ponton i na břeh. Jedna z lávek je konstruovaná tak, aby nosností vyhověla i možnosti vjezdu vozidel přímo do hlavního sálu Pontoonu. Instalační rozvody se ukrývají v dvojitých chráničkách a vodovodní přípojka je kvůli vystavení povětrnostním podmínkám opatřena topným kabelem, aby v ní v zimě nezamrzala voda. Přípojky inženýrských sítí vedou ke břehu Dunaje přes památkovou oblast Sadu Janka Kráľa a jenom vyřizování povolení k realizaci jejich výstavby zabralo téměř dva roky.

Nejmodernější technologie

V objektu Pontoonu bylo využito mnoha nejmodernějších instalačních prvků společnosti Viega. Především uveďme flexibilní předstěnový systém pro suchou výstavbu (s lehkou konstrukcí stěny) Prevista Dry Plus (https://viega.cz/prevista) spolu s moduly pro závěsné toalety, umyvadla a pisoáry. Dále jde o hlavní nerezové potrubní rozvody pro zdravotechniku (plynové a tlakové odpadní potrubí) spojované za studena – lisováním.

Systém pro suchou výstavbu

S kolejnicemi, spojkami kolejnic, předstěnovými prvky, sanitárními moduly připravenými k montáži a s nosiči armatur lze systém Prevista Dry Plus použít pro předstěnové a volně stojící konstrukce, ať už polopříčkové nebo na celou výšku místnosti. Samotné nosné moduly Prevista pro závěsné toalety a pisoáry vynikají snadnou a rychlou instalací nevyžadující nějaké speciální nářadí. Montáž probíhá zcela intuitivně s možností výškového nastavení a integrovaného odvětrávání. Na výběr se rovněž nabízí mnoho designových variant ovládacích tlačítek. Na Pontoonu bylo použito celkem 45 prvků, včetně umyvadlových, spolu s ovládacími deskami Visign for Style 20 v bílé barvě, přičemž na toaletách pro tělesně postižené se uplatnila bezdotyková ovládací deska Visign for Style 25 taktéž v bílé barvě. Paradoxně nejdéle netrvala montáž skrytých instalačních prvků a zdravotechnických rozvodů, nýbrž viditelných elementů, jako jsou obklady, paravány a předělovací stěny.

Foto: Předstěnový systém pro suchou výstavbu Prevista Dry Plus (foto: Viega)

Nerez trubky spojované lisováním

Nerezové potrubí Viega Sanpress Inox (https://www.viega.cz/cs/produkty/Katalog/Potrubni-systemy/Sanpress-Inox.html) vyrobené z materiálu 1.4401 je kromě rozvodů plynu po celém objektu využito také v dimenzi 88,9 mm pro odpadní tlakovou vodu. Jelikož v blízkosti Pontoonu se nevyskytuje kanalizační přípojka, odpadní voda se na dně pontonu shromažďuje v nádržích a přes tlaková čerpadla v případě potřeby nebo zaplnění se vyprazdňuje do přistavené cisterny, která může zajet až na břeh Dunaje. Spojování všech potrubních rozvodů z ušlechtilé oceli bylo z důvodu časové úspory a požadavku na zvýšenou bezpečnost práce prováděno výhradně lisováním s pomocí speciálního nářadí Viega Pressgun. Stejný systém (s použitím stejného nářadí) byl použit pro rozvody plynu a rovněž pro rozvody tlakové odpadní vody. Lisování kromě časové úspory a bezpečnostního aspektu, kdy není vyžadován žádný zdroj tepla a řemeslník není vystaven zplodinám či chemikáliím jako u svařování, nabízí také kvalitativní přidanou hodnotu. Lisovací spojky Viega jsou spojovány tzv. dvojitým lisováním a disponují funkcí umožňující spolehlivé odhalení neslisovaných spojů přímo na místě instalace před jejím samotným zprovozněním. Tím se zabraňuje nákladným opravám po dokončení projektu. Osvědčená technologie Viega SC-Contur totiž během tlakové zkoušky zřetelně upozorní na případné nedokonale slisované spoje.

Více informací o kulturním centru Pontoon naleznete na webové stránce www.pontoon.sk

Foto: Dokončené sociální zázemí (foto: Viega)

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.