01.06.2022 | Praxe

Během jara se obvykle téměř každý pouští do ne zcela oblíbené povinnosti, velkého úklidu domácnosti. Vynechat byste určitě neměli ani koupelnu, která si zaslouží speciální péči. Jak si s úklidem poradit správně a efektivně a jak na to, abyste si z koupelny vytvořili relaxační místo, kde si po celé té práci odpočinete? S tím vám poradí česká značka koupelnového vybavení Jika

Organizace na prvním místě 

Před tím, než se do úklidu pustíte, je dobré si ho celý rozplánovat. Koupelnu a toaletu byste měli nechat až na závěr, abyste se vyhnuli případnému opětovnému zašpinění. Důležité je také správné zvolení prostředků a hadříků, abyste nepoškodili povrchy jak na sanitární keramice, tak na bateriích, nábytku, vanách a sprchových koutech. Nezapomeňte, že je nutné rozlišovat hadříky, které použijete na čistění toalety a umyvadla nebo vany.  

Začínáme s úklidem

Stejně jako v jiných místnostech byste měli i v koupelně úklid směřovat od shora dolů. Začněte tím, že odstraníte všechny věci a přípravky z poliček, vany, sprchového koutu a umyvadla. Připravte si také podlahu a vyneste z místnosti veškeré koupelnové koberečky a podložky. Pak začněte s nábytkem. Na úklid koupelnového nábytku vám bude stačit vlhký měkký hadřík. „K čistění nábytku nedoporučujeme používat agresivní čistící prostředky, které by mohly povrch nábytku poškodit. Stačí jej jemně očistit vlhkým hadříkem, popřípadě použít trochu mýdla a následně jej důkladně utřít do sucha. Na koupelnovém nábytku by nikdy neměla zůstat voda, abyste zbytečně nezkracovali jeho životnost,“ doporučuje Iva Šedivá, vedoucí komunikace společnosti Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka Jika.

Agresivním čisticím prostředkům byste se měli vyhnout i v případě sanitární keramiky, abyste nenarušili její povrch. Snadno ji navíc vyčistíte mýdlovou vodou a doleštíte vlhkým hadříkem.  „Výrobky značky Jika jsou k dispozici se speciálně vyvinutou povrchovou úpravou Jika Perla, která značně zjednoduší úklid. Tato speciální úprava u umyvadel a toalet odpuzuje vodu, zabraňuje vznikání map a zároveň prodlužuje životnost,“ dodává Iva Šedivá.

Na závěr se zaměřte na vyčistění baterií od vodního kamene. Nejlepším způsobem, jak je vyčistit, je nastříkat jemný čistící prostředek na hadřík, baterii očistit, usušit a vyleštit. Na baterie byste neměli používat prostředky, které obsahují chlór.

Čistá toaleta 

Přípravky, které obsahují chlór, nedoporučujeme používat ani na toalety, protože negativně působí na povrch mísy a následně zde dochází k usazování močoviny nebo vodního kamene. Zároveň není nutné nechávat přípravky nalité do mísy dlouho působit. Pokud se rozhodnete, že tak učiníte, nikdy mísu během jejich působení nezavírejte, mohlo by se stát, že by došlo k nechtěné změně barvy sedátka. Stejně tak by k tomu mohlo dojít, pokud byste na sedátko použili zbytečně agresivní čisticí prostředek. Velkým benefitem, který nejen usnadňuje úklid, ale celkově zvyšuje hygienický standard v koupelně, jsou toalety rimless, tedy klozety bez oplachového kruhu. „Díky absenci oplachového kruhu nedochází k usazování nečistot na těžko dostupných místech a toaleta tak splňuje i ty nejnáročnější hygienické požadavky,“ zakončuje Iva Šedivá.

www.jika.cz