16.05.2023 | TIPY

Sprchování má blahodárné účinky nejen na tělo, ale i mysl. Pomáhá zrelaxovat a dobít baterky po náročném dni, podporuje regenerační procesy v těle a pomůže zklidnit myšlení. Aby byl očistný rituál perfektní, měli byste si vytvořit prostor, ve kterém se budete cítit příjemně, uvolněně a kde vás nebude nic rušit. Na co proto nezapomenout při zařizování vaší sprchové oázy?

Dveře nebo walk-in

Mezi sprchovými řešeními dominují dvě hlavní varianty – klasický sprchový kout nebo sprchové stěny s walk-in řešením. Každá z těchto možností má přitom své přednosti. Při rozhodování, kterou zvolit, byste proto měli zohlednit celkový styl koupelny, její dispozice, ale třeba i váš životní styl nebo to, kdo sprchu nejčastěji využívá.

Klasický sprchový kout představuje tradičnější řešení, které ale nemusí nikterak ztrácet na designu. „Nabídka sprchový koutů je v současné době opravdu pestrá a umožňuje vybrat ten, který perfektně padne k danému stylu koupelny. Na výběr jsou čtvrtkruhové, čtvercové či obdélníkové sprchové kouty, ale také atypické rozměry a tvary, které jsou uzpůsobeny například pro malé prostory. Volit pak lze také různé dekory skla – hladké, nebo například s matnými prvky,“ uvádí Iva Šedivá, vedoucí marketingové komunikace společnosti Laufen CZ, pod níž spadá i značka JIKA. Velkým benefitem sprchových koutů je jejich praktičnost. Díky tomu, že disponují dveřmi, máte jistotu, že během sprchování nepostříkáte koupelnu vodou. Pokud máte navíc v koupelně chladněji, uzavřený prostor déle udrží teplo kolem vás.

Tip značky JIKA:

Asymetrický sprchový kout Tigo značky JIKA byl navržen speciálně pro malé prostory tak, aby perfektně využil místo, ale zároveň vám dopřál maximální pohodlí při sprchování. Díky svému provedení a elegantnímu vzhledu ale skvěle padne i do velkorysých koupelnových prostor.

Walk-in sprchové stěny se stávají stále populárnějším řešením a má to hned několik důvodů. Jejich velkou předností je design – působí svěže, moderně a stylově se hodí do téměř každé koupelny. Zároveň umožňují velkou variabilitu, díky níž se skvěle přizpůsobí místu a vy je můžete poskládat podle svých preferencí a potřeb. I proto jsou častou volbou také do menších koupelnových prostor. Pro instalaci walk-in sprchových stěn navíc není nutná sprchová vanička, a tak umožňují zcela bezbariérový vstup. „Častou námitkou proti řešení bez dveří je, že voda stříká po celé koupelně. Je důležité říci, že pokud je vše správně nainstalováno, nemělo by ke stříkání vody ve velké míře docházet. Nevýhodou ale samozřejmě zůstává rychlejší únik tepla,“ vysvětluje Iva Šedivá.

Tip značky JIKA:

Sprchové stěny Pure značky JIKA představují elegantní nadčasové řešení. Jejich benefitem je velká variabilita, která vám umožní vytvořit si sprchový prostor na míru vlastním potřebám a preferencím. Skla navíc disponují povrchovou úpravou JIKA perla Glass, která usnadňuje údržbu a zabraňuje vzniku nevzhledných map. 

Sprchové vaničky

Sprchové kouty je možné instalovat přímo na dlažbu nebo je doplnit o sprchovou vaničku. „Sprchová vanička představuje ideální řešení v momentě, kdy nelze stavebně zasahovat do podlahy. Jejich instalace je velmi jednoduchá,“ doplňuje Iva Šedivá. Při jejím výběru můžete zohlednit několik parametrů – kvalitu provedení, použité materiály, její výšku, ale také styl a barvu. Co se týče výšky, platí jednoduché pravidlo, čím nižší vanička, tím jednodušší přístup do sprchového koutu. U materiálů pak máte na výběr z několika možností – vaniček z litého mramoru, akrylátových nebo ocelových.

Benefitem akrylátových vaniček je jejich jednoduchá údržba, dobré izolační vlastnosti a teplý povrch. Vaničky z litého mramoru se vyznačují pevností, snadnou údržbou a velkou odolností, takže vám vydrží ve skvělém stavu dlouhé roky. Benefitem ocelových vaniček je také jejich odolnost, a to zejména vůči různým chemickým látkám a čističům, ale i vůči poškrábání.

Tip značky JIKA:

Sprchová vanička Padana z litého mramoru vyniká vysokou odolností a tím dlouhou životností. Hladký povrch vaničky zároveň zaručuje vysoce hygienické prostředí a snadnou údržbu. Díky jemnému designu a nízké výšce vanička působí velmi elegantně.

Baterie a příslušenství

V porovnání se sprchovými stěnami či kouty nebo se sprchovými vaničkami jsou baterie a další příslušenství na první pohled pouhými detaily. Nenechte se ale mýlit. Právě tyto detaily totiž mohou ve velké míře vylepšit váš zážitek ze sprchování. Pokud navíc sáhnete po kvalitních bateriích s úspornými technologiemi, můžete se také sprchovat s vědomím, že se chováte ohleduplněji k životnímu prostředí, a také máte jistotu, že vám baterie dlouho vydrží.

Asi nejčastěji vyhledávanou variantou jsou v dnešní době pákové baterie. Moderní řešení pak představují baterie termostatické. Ty umožňují téměř okamžité nastavení požadované teploty vody. Díky tomu nejen zvyšují pohodlí, ale současně také šetří vodu, protože nedochází k jejímu zbytečnému protékání, než získáte optimální teplotu.

Tip značky JIKA:

S termostatickou baterií Deep by JIKA ihned získáte požadovanou teplotu vody. Benefitem baterie je termostat Safety stop, který zajišťuje stálou nekolísající teplotu vody, a tlačítko EcoStop, s nímž lze regulovat průtok a ušetřit tak až 50 % vody a energií. 

Zážitek ze sprchování pak může ještě více umocnit i další sprchové příslušenství. Ať už sáhnete pouze po ruční sprše, nebo zvolíte kombinaci se sprchou hlavovou, která může připomínat déšť, věnujte pečlivou pozornost detailům. „Ruční sprchy často disponují různými funkcemi a vy si tak můžete nastavit proud vody podle chuti a potřeby. Důležité jsou i použité materiály, a to nejen kvůli životnosti, ale také jednoduché údržbě, kdy nedochází k usazování vodního kamene na tryskách. V neposlední řadě pak hraje velkou roli design. I sprchové příslušenství by mělo být v harmonii se zbytkem koupelny,“ zakončuje Iva Šedivá.

Tip značky JIKA:

Ultratenká hlavová sprcha Cubito-N vyniká atraktivním designem, který v sobě propojuje geometrii a eleganci. Příjemný zážitek ze sprchování si odnesete díky dešťovému efektu, a navíc si jej můžete užít i s ohledem na životní prostředí, protože šetříte vodu díky omezovači průtoku na 12 l/min. Sprcha dále disponuje funkcí Clean Touch pro jednoduchou údržbu trysek. 

Sprchové příslušenství Mio Style v černé barvě je v souladu s aktuálními trendy a v koupelně se stane nepřehlédnutelným stylovým detailem. Na pohled vás ruční sprcha okouzlí elegantními liniemi, na dotek vás pak nadchne sametově jemný povrch. Příjemným bonusem jsou hned tři druhy proudu vody. 

www.jika.cz