15.08.2023 | Zprávy

Jak můžeme #MoveTheDate pomocí snížení každodenní spotřeby vody

  • Letošní den překročení kapacity Země připadl na 2. srpna, což ukazuje, že naše snaha posunout toto datum je stále nedostatečná.
  • Stačí se přitom jen zamyslet nad tím, jak v domácnostech spotřebováváme vodu. 
  • Produktová řešení GROHE pomáhají zákazníkům snížit spotřebu vody a energie bez námahy a ztráty pohodlí

Foto: GROHE GROHTHERM 1000 Cosmopolitan Thermostatic Shower Set_Chrome_Mood 1

Den překročení kapacity Země označuje datum, kdy poptávka lidstva po přírodních zdrojích překročí množství, které je Země schopna obnovit za jeden rok. To znamená, že celých pět měsíců žijeme na dluh a stále více vyčerpáváme naše přírodní zdroje. Tato alarmující skutečnost vyžaduje naléhavá opatření ke snížení naší ekologické stopy a tím zachování planety pro budoucí generace. 

A nemusí to být vůbec složité ani nákladné. Jednoduché změny v našem každodenním chování a používání nových inovativních technologií mohou toto neúprosné datum posunout. Například pouhé používání domácích spotřebičů s vysokou energetickou efektivitou dokáže posunout toto datum o 6 dnů[1].

Mnoho lidí si neuvědomuje, že jejich vlastní domácnost nabízí velký potenciál úspor, například při spotřebě vody.

Společnost GROHE, jedna z předních světových značek kompletních koupelnových řešení a kuchyňského vybavení, si dala za cíl vyvíjet řešení pro úsporu vody, která umožní každému přispět k úsilí o snížení spotřeby vody a elektrické energie. 

Foto: GROHE Eurosmart_with Eco Joy a Silk move

  1. Například v umyvadlových bateriích nabízí technologii GROHE SilkMove ES, která snižuje spotřebu elektřiny. U běžných pákových baterií teče ve střední poloze páky zbytečně teplá voda – i když si jen krátce opláchnete zubní kartáček nebo umyjete ruce. Zbytečnému ohřevu vody zabraňuje kartuše SilkMove ES (Energy Saving), která zajišťuje, že pokud zůstane páka baterie ve výchozí střední poloze, teče pouze studená voda. Teprve po otočení páky doleva začne téct teplá voda. 
  2. Pro snížení spotřeby vody jsou baterie GROHE s technologií EcoJoy vybaveny omezovačem průtoku. Místo deseti litrů za minutu se tedy spotřebuje jen něco málo přes pět litrů za minutu. Perlátor zároveň obohacuje vodu vzduchem, takže proud vody zůstává příjemně silný. To šetří vodu, aniž by to bylo na úkor výkonu nebo pohodlí.
  3. Technologie GROHE EcoJoy dokáže šetřit vodu, a tím i elektrickou energii, nejen při mytí rukou, ale také sprchování. Průtok vody je omezen omezovačem. Díky menším tryskám to však není na proudu vody znát - zůstává stejně silný jako obvykle. Například ruční sprcha GROHE Vitalio Start 100 má spotřebu vody pouhých 5,5 litru za minutu a nedávno byla německou spotřebitelskou organizací a nadací Stiftung Warentest vyhlášena „vítězem testu“ a „ekologickým tipem“.
  4. Sprchové termostatické baterie také pomáhají šetřit vodu a energii, protože udržují zvolenou teplotu vody po celou dobu sprchování, takže není třeba trávit čas jejím opětovným nastavováním. Mnoho baterií, například Grohtherm 1000, obsahuje také tlačítko GROHE EcoButton: Plného průtoku vody dosáhnete pouze stisknutím tohoto tlačítka. Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, lze tímto jednoduchým krokem ušetřit 50 % vody.
  5. Poslední novinkou je GROHE Everstream, první sprchová technologie GROHE s recyklací vody, která cirkuluje hygienicky ošetřenou vodu. Poskytne uživatelům zážitek ze sprchování, který očekávají, ale spotřebovává co nejméně čerstvé vody – a mnohem méně elektrické energie. Tento revoluční sprchový systém čistí, ohřívá a znovu využívá vodu, takže spotřebuje pouze čtvrtinu vody a třetinu energie, kterou obvykle vyžadují tradiční sprchy. Pro čtyřčlennou domácnost to znamená úsporu nákladů až 65 % ročně a až o 70 % nižší emise CO2 (konkrétní výše úspor záleží na sprchovacích návycích). Sprcha s recyklací vody bude na trh uvedena v roce 2024.

Světový den překročení kapacity Země nám připomíná, že je naléhavě nutné přehodnotit způsob našeho života a spotřeby. Tato skutečnost bude společnost GROHE i nadále podněcovat k tomu, aby hrála průkopnickou roli ve vývoji udržitelných řešení, která změní způsob využívání přírodních zdrojů v kuchyních a koupelnách. Díky tomuto závazku k šetření vodou a energií a oddanosti technologickým inovacím chce značka i nadále razit cestu k #MoveTheDate.
 
[1] Energy efficient household appliances - Power of Possibility (overshootday.org)

www.grohe.cz