01.03.2024 | Realizace

Asi kilometr od metra Opatov se v loňském roce otevřel nejnovější a nejmodernější pražský zimní stadion ICEARENA Kateřinky. Multifunkční areál nabízí prostor celé škále ledových sportů. Na stavbě unikátní dvojhaly se podílela i česká značka RAKO, která dodala odolné keramické obklady pro silně zatížené podlahy, jako je například vstupní hala nebo restaurační provoz. Celkem se zde uplatnilo asi 1500 m2 keramických materiálů RAKO

ICEARENA Kateřinky zahrnuje dvě ledové plochy, z nichž větší je určena pro hokej a menší primárně pro bruslení. Tuto menší plochu využívají také oddíly krasobruslení, školy a veřejnost. Stadion se nachází ve venkovním areálu sportovišť základní školy Ke Kateřinkám. Výstavba areálu ledových sportů začala v roce 2019, generálním projektantem byla společnost AED PROJECT.

Jeden celek, dva odlišné prostory

Architektonické řešení stadionu kombinuje dvě velké haly pro ledové sporty. Ty jsou odděleny středním traktem se šatnami z pohledového litého železobetonu. Ing. Arch. Ivana Kubešková (Glenn architekti) odlišila interiér těchto hal s ohledem na rozdílný charakter provozovaných sportů. V hokejové části se nachází nejmenší regulérní plocha pro lední hokej o rozměrech 26 x 56 metrů. Hala je na pohled čistě funkční s ocelovou konstrukcí zastřešení s trojbokými příhradovými oblouky s táhly. V interiéru se na jedné straně uplatnil pohledový beton, na druhé sendvičové PUR panely. 

Menší, bruslařská hala s ledem o rozměrech 19 x 44 metrů působí oproti hokejové hale útulněji. V interiéru je navržen koncept teplých barev a dřeva. Nosnou konstrukci nad ledovou plochou i restaurací tvoří dřevěné vazníky. Tato konstrukce se klene i nad prostorem restaurace, a tím jej opticky propojuje s ledovou plochou. V rámci tohoto praktického propojení má restaurace kromě cca 80 míst u stolů také místa určená ke sledování dění na přilehlé ledové ploše. 

Funkční povrchy dle norem

Podlahy v areálu jsou přizpůsobeny pohybu na bruslích.  Exponovaný vstupní prostor haly pokryly keramické dlaždice RAKO formátu 60 x 60 cm v šedé barvě. Zvolené dlaždice ze série Extra jsou optimální právě do prostor s pohybem v řádu stovek až dokonce tisícovek osob denně. Jejich vysoká odolnost proti opotřebení zajišťuje, že ani po intenzivním a dlouhodobém používání nedojde ke změnám povrchu keramického materiálu, což je klíčová výhoda keramiky oproti jiným krytinám.   

Slinutým glazovaným dlaždicím nevadí chemikálie, jako jsou úklidové prostředky nebo posypová sůl, která se do vstupní haly nanáší zvenku spolu s kamínky a blátem. Mechanickému poškození dlaždice odolají díky vysokému stupni otěruvzdornosti. Kromě odolnosti je tento materiál snadno čistitelný, přirozeně nehořlavý a samozřejmě bezpečný, tedy neklouzavý, se stupněm protiskluznosti R10. 

Dalším místem, kde se uplatnily materiály RAKO, jsou sprchy a toalety v šatnách. Zde antracitové a bílé obkládačky RAKO doplnily detaily ze žluté nebo tyrkysové mozaiky. Podlahy pokryly glazované dlaždice COLOR TWO v antracitovém odstínu.

Podmínky gastro provozu splnily neglazované dlaždice 

V kuchyni i zázemí restaurace jsou na podlahách slinuté neglazované dlaždice RAKO série Taurus Granit. Na stěnách se uplatnily jednoduché bílé keramické obkládačky COLOR ONE. Při volbě materiálů bylo nutné třeba sledovat nejen hledisko estetické, ale především technické parametry, mnohé stanovené normami pro gastro provozy. Servis zahrnující technickou pomoc při přípravě řešení odpovídajícího zákonným požadavkům a normám zajistil projektový tým RAKO.  

Gastronomie jako tradice RAKO

U značky RAKO má použití v gastronomii dlouholetou tradici. Již v roce 1914 vznikla na zakázku jedinečná keramická výzdoba kavárny pražského hotelu Imperial navozující atmosféru Egypta a Orientu. Signaturu „RAKO“ najdeme i v Obecním domě. Zajímavé jsou také realizace současné, například Pražské bistro The Eatery, jehož součástí jsou obklady RAKO ze série COLOR TWO, získalo první cenu v soutěži Interiér roku 2018. Obklady RAKO najdete také například v Café Savoy nebo v Perfect bistru Pankrácký rynek pana Filipa Sajlera. 

Zdroj fotek: RAKO a ICEARENA Kateřinky

O značce RAKO

Společnost LASSELSBERGER, s. r. o., oslavila v loňském roce 140. výročí značky RAKO. Výrobky RAKO jsou dodávány celkem do více něž 90 zemí všech kontinentů. České obklady dokazují, že kvalitou a odolností opakovaně splňují požadavek vysoké úrovně, a to ve světovém měřítku.

Výrobky RAKO jsou tvořeny z 96 % tuzemskými surovinami přírodního původu. Závody vyrábějí ohleduplně k přírodě, a to zejména díky nemalým investicím do modernizace stávající produkce s použitím dostupných nejmodernějších technologií.

www.rako.cz 

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.