22.04.2024 | Zprávy

Tmavá fasáda je elegantní i originální.

Antracitové připojovací profily od HPI-CZ umožní její dokonalé barevné sladění. Přenesou i dilatace fasády vlivem oslunění.

Šedá souzní s moderní architekturou, snad proto, že barvou připomíná beton či kov. Velmi originálně, až extravagantně působí tmavé varianty, které v posledních letech zažívají boom. Trendům vyšla vstříc i společnost HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů stavebního příslušenství u nás: Nabízí okenní a dveřní profily v antracitovém odstínu, které ladí s fasádou v tmavě šedých tónech. A jelikož se tmavé fasády často přehřívají, přenesou tyto profily i bezpočet dilatačních pohybů, aniž by došlo k jejich odtržení a narušení spojení mezi fasádou a okenním či dveřním rámem. Více na www.hpi.cz.  

Tmavý exteriér domu působí odvážně a na první pohled rozhodně upoutá. Ultratmavé fasády, jako je velmi tmavě šedá nebo antracitová, zdůrazňují linie moderního domu, architektonické detaily jsou viditelnější. Tmavá fasáda působí kompaktně, méně znatelné jsou na ní nečistoty, nebo skvrny. Dokonalost antracitové fasády nemusejí rušit ani funkční prvky jako jsou připojovací lišty, které zajišťují spojení mezi rámem a fasádou. Místo obvyklé bílé barvy je možné zvolit profily v odstínu antracit. Inovované profily z nabídky společnosti HPI-CZ při pohledu ani milimetrem bílé neruší dokonalost detailu. 

Reaguje na teplotní rázy

Čím tmavší je však fasáda, tím méně odráží světlo a tím více sluneční energie absorbuje. Slunce tak na jedné straně v chladných měsících pomáhá udržet dům v teple a snížit potřebu umělého vytápění, čehož využívá například severská architektura, na druhou stranu se fasáda v letních měsících může přehřívat. V létě se tmavá fasáda na přímém slunci dokáže zahřát velmi rychle: Povrchová teplota se tak může vyšplhat i k 80 °C.  Teplotní rázy způsobují rozdílnou objemovou změnou jednotlivých materiálů, a s tím spojené dilatace.  

Začišťovací lišty pro napojení ETICS, tzv. APU lišty, usnadňují a zkvalitňují omítání, ale především vytvářejí funkční přechod mezi fasádou a okenním rámem. Vyrovnávají totiž mikropohyby, čímž brání znehodnocení rámu i fasády, konkrétně vzniku trhlin v okolí rámu. V tomto případě použití vhodných okenních a dveřních profilů ovlivňuje životnost celého zateplovacího systému. 

„Začišťovací okenní a dveřní lišty pro napojení ETICS jsou označovány jako 1D, 2D nebo i 3D, což naznačuje, v jakém směru se lišta přizpůsobuje dilatacím. 1D znamená stlačení jen v polyetylenové pásce, kdy silnější páska umožňuje přenést i větší dilatace, 2D umožňuje navíc pohyb do strany, 3D varianty s integrovanou PUR páskou, se dvěma PE páskami, popřípadě se speciální konstrukcí, umožňují pohyb ve všech směrech,“ vysvětluje Tomáš Zadrobílek, technický poradce ze společnosti HPI-CZ a dodává: „Požadavky na typ připojovací lišty v návaznosti na tloušťku izolantu, umístění a rozměru okna uvádí Evropské pokyny pro uplatnění ETICS. Svůj vliv má ale také barva fasády. Pro velmi tmavou fasádu je při velkém prosklení objektu nutné zvolit 3D profil. Čím tmavší je fasáda a čím větší je okno, tím větší prostor pro dilatace je potřeba. Je nutné vybrat lištu, která takové pohyby vydrží.“

Lišty a profily dodávané společností HPI-CZ, jedním z největších dodavatelů stavebního příslušenství u nás, vynikají svou pevností, odolností proti ohýbání a praskání, takže se také snadno aplikují. Ačkoliv jsou tyto začišťovací lišty v celkovém rozpočtu ETICS nepatrnou položkou, mají zásadní funkci. 

„Doporučuji investovat do kvalitního profilu,“ radí Tomáš Zadrobílek za HPI-CZ: „Při volbě nevhodných či nefunkčních lišt se polyetylenová páska oddělí od profilu nebo od okenního rámu a vzniká prasklina. Na první pohled neškodné trhlinky a prasklinky se mohou vlivem povětrnostních podmínek postupně zvětšovat a omítka se začne postupně drolit a opadávat. V důsledku vzniklé mezery hrozí zatékání do systému ETICS.“

Pro méně prosklené fasády, které nejsou na přímém slunci 

Lišta s tkaninou 9 mm s těsnicím jazýčkem patří do kategorie 1D lišt. Tvoří funkční přechod mezi fasádou a okenním rámem. Antracitová barva je určena pro sladění tmavých fasád, kdy profil barevně nenarušuje přechod mezi tmavou fasádou a rámem. Těsnicí jazýček v barvě profilu zakrývá bílou polyetylenovou pásku, ale také ji chrání, například při natírání oken proti vniknutí barvy. Lišta z nabídky HPI-CZ nabízí tloušťku pěnové dilatační pásky 3 mm a volný přesah tkaniny 100 mm. Stejně jako u ostatních lišt od HPI-CZ je tkanina profilu pevně navařená ultrazvukem. Více na www.hpi.cz.

Více prosklené, ultratmavé fasády, silně vystavené slunečnímu záření

3D Lišta s tkaninou teleskopická s jazýčkem tvořící přechod mezi fasádou a okenním rámem přenese desítky, i stovky mikropohybů. Uplatňuje se na velmi tmavých fasádách vystavených přehřívání, zejména při použití velkoformátových výplní oken a dveří. Lišta s tkaninou teleskopická s jazýčkem se hodí na fasády s tloušťkou izolace až 160 mm. Speciální konstrukce lišty umožňuje vertikální i horizontální pohyb až 3 mm. Výhodou tohoto, ale i ostatních profilů s armovací tkaninou, je urychlení a zpřesnění ukončovacích prací při osazování oken. Více na www.hpi.cz

O společnosti HPI-CZ

Společnost HPI-CZ spol. s r.o. patří sortimentem a poskytovanými službami k lídrům na trhu v oblasti dodávek stavebního příslušenství pro všechny druhy střešních krytin, zateplování budov, omítky, terasy, ploché střechy a mnoho dalších. Na českém trhu působíme od roku 1995 a o rok později jsme rozšířili činnost i na Slovensko.

Základem naší nabídky jsou vlastní výrobky sesterské společnosti BMI Roofing Components. Nabídku doplňuje sortiment špičkových českých i evropských výrobců. Úzká mezinárodní spolupráce nám umožňuje přístup k novým technologiím, informacím, a především ke zkušenostem, které pak předáváme svým zákazníkům.