19.05.2020 | TIPY

Při pořizování domu či bytu je dnes již běžným požadavkem, mít alespoň malý kousek místa pro venkovní relaxaci. Jinak řečeno, balkón či terasa je pomyslná místnost navíc, se kterou se však předem počítá. Zároveň jde o poměrně unikátní prostor, který na nás působí při pohledu z venku i zevnitř budovy. Měli bychom tak usilovat o to, abychom celkový charakter interiéru i exteriéru funkčně a esteticky propojili.

Foto: Designová mrazuvzdorná, slinutá dlažba v atraktivním dekoru dřeva ze série TRIBECA

Ideální řešení podlahových povrchů zde představuje kvalitní keramická dlažba. Ta kromě možnosti všestranného využití spojuje i celou řadu dalších výhod. Je odolná, atraktivní, nenáročná a nabízí nepřeberné množství formátů, stylů či barev. Velmi elegantním dojmem působí například série TIGER v oblíbeném designu dřeva. Oproti přírodnímu materiálu má však mnohem vyšší životnost a menší nároky na údržbu. Navíc dřevěný obklad sám o sobě vyvolává pocit tepla a útulna. Skvěle se tak hodí do prostoru uvnitř i ven.

Foto: Elegantní mrazuvzdorná, slinutá dlažba TIGER v přírodním odstínu dřeva.

Dalším předpokladem pro dlouhou životnost venkovní dlažby je vysoká otěruvzdornost. Nejlepší volbou je slinutá dlažba, která je dostatečně tvrdá, pevná, otěruvzdorná a zároveň méně nasákavá. Garancí kvality je totiž i tzv. index nasákavosti neboli mrazuvzdornost. Pro exteriér volíme ideálně slinuté dlaždice s nasákavostí nižší než 0,5 %. Mrazuvzdorná dlažba bude spolehlivě odolávat nepřízni počasí, je však třeba věnovat zvýšenou pozornost také vlastnímu bezpečí. V místech, kde je přirozená vlhkost, je žádoucí též speciální glazura, která zamezí uklouznutí. Dlaždice s protiskluzovou úpravou tak umožňují bezpečný pohyb při chůzi naboso i v obuvi.

Foto: Modulární, mrazuvzdorná, vysoce otěruvzdorná dlažba s protiskluzovým povrchem URAL.

Nejlepším řešením pro terasy a balkóny se tak stávají mrazuvzdorné, slinuté, glazované dlaždice. Kombinaci všech vyjmenovaných vlastností a krásnou kamennou texturu nabízí třeba série URAL od španělského výrobce Codicer. Navíc se jedná o tzv. Modulární dlažbu, která je díky své skladbě z různých formátů též zárukou dokonalé originality.

www.sapho.cz