12.07.2022 | TIPY

Prostý, čistý a elegantní design bez zbytečných doplňků nebo dekorací. Minimalistický přístup patří mezi jedny z nejoblíbenějších stylů v interiérovém designu. Je logické, že uplatnění nachází také v koupelnách, ve kterých lidé tráví mnoho času a které mimo jiné vyžadují, aby byly maximálně praktické. Správně zvolený koupelnový nábytek pomáhá nejen dotvářet minimalistickou atmosféru místnosti, ale také umožňuje uschování a uspořádání všech nezbytných věcí. Při jeho výběru však musíme zohlednit více než jen vizuální podobu, správné rozměry a rozmístění. Důležitou roli hraje kvalita. 

Interiérové prvky v minimalistickém designu poznáte v obchodě na první pohled. Upoutají střídmostí, neutrálním nádechem, ale také liniemi inspirovanými geometrickými tvary. Platí to i pro koupelnové skříňky, jejichž design je zredukován do základního tvaru. Jsou jednoduché, přesto dokonale krásné. Při jejich výběru se držte jedné až dvou barev a zcela se vyvarujte vzorců, složitých struktur či dalších prvků složených z mnoha pestrých barev. „Výsledný prostor dle minimalistického stylu by měl být světlý, vzdušný, ne však chladný. Na to je potřeba myslet i při nákupu koupelnového nábytku. Z kolekcí Laufen potěší milovníky minimalismu produkty z řady Base, Boutique nebo Kartell • LAUFEN. Závěsné skříně a umyvadlové skříňky se striktně drží stylu, charakteristické jsou pro ně ladné hrany a geometricky dokonalé tvary, ale také třeba absence úchytek. Současně poskytují dostatek úložného prostoru a je možné je obohatit o praktické organizéry,“ říká Iva Šedivá, vedoucí marketingové komunikace společnosti Laufen CZ.

Kvalita na prvním místě

Koupelnové prostředí klade na nábytek vysoké nároky. Je pravidelně vystaven nejenom vodě, ale také vzdušné vlhkosti, možnosti mechanického poškození i vyšší frekvenci čištění. Důležitý je proto pečlivý výběr nábytku, který těmto faktorům odolá dlouhodobě. Netýká se to přitom jenom materiálu samotného, ale také detailů v podobě úchytek, pojezdů či hran, které bývají problematickým místem. „Při výběru koupelnového nábytku je klíčové nenechat se unést pouze designem, ale zaměřit se na kvalitu materiálu a řemeslné zpracování. Je lepší upřednostnit prémiový produkt, který skutečně vydrží. Koupelnový nábytek švýcarské značky Laufen vychází z dlouholetých zkušeností a kombinuje nejlepší materiály s vrcholným designem. Pro naše výrobky používáme jen takové materiály a prvky, které jsou schopny náročnému prostředí koupelen odolat po dlouhé roky,“ vysvětluje Iva Šedivá ze společnosti Laufen CZ. 

Barvy ano, ale opatrně

Jak název napovídá, minimalismus se nese ve znamení redukce na naprosté minimum, ať už doplňků, dekorací nebo tvarů. Neznamená to ale rezignaci na práci s barvami a dřevěnými dekory, jak se někteří chybně domnívají. „Když se řekne minimalismus, řada lidí si představí koupelnu v bílém nebo krémovém provedení. A mají pravdu, tyto barvy skutečně představují klasiku a vykouzlí čistou, jemnou a elegantní koupelnu. Díky široké nabídce produktů v nejrůznějších barevných provedeních lze ale více experimentovat a přizpůsobit barvy nebo dekory osobním preferencím. Velmi oblíbené jsou pastelové tóny šedomodré nebo oblázkově šedé v kombinaci s bílou sanitární keramikou. Odvážnější duše uvítají výrazné barvy, třeba v podobě hořčicově žluté, okrově hnědé nebo černé. Takový nábytek se stane dominantou koupelny a vnese do ní velmi osobitou energii. Z dekorů pak zákazníci rádi volí světlé typy dřevin,“ doplňuje Iva Šedivá.

Nezapomínejte na plánování

Minimalistický design není jen o odstranění přebytečných doplňků a dekorací z místnosti. Pracuje s méně produkty, na jejich kombinaci ale obzvlášť záleží a návrh musí být promyšlený do posledního detailu. Jedním z principů minimalismu je, že méně je více. Mohlo by se zdát, že zařizování koupelny bude o něco jednodušší, ale není tomu tak. Minimalistický styl vyžaduje stejnou pozornost jako kterýkoliv jiný designový přístup a pečlivá kombinace dominantních a sekundárních prvků v místnosti je podstatná. Jedině tak vytvoříte elegantní prostředí, ve kterém je zachována prostornost a vzdušnost. Na místě není pořizovat spoustu koupelnového nábytku, ale spíše méně a kvalitního. Funkčnost a praktičnost je stejně podstatná jako design. Dostatek prostoru, poličky a zásuvky, praktické ovládání v podobě kvalitních pojezdů nebo otevírání push & pull by mělo být samozřejmostí.

Umyvadlová skříňka Kartell • LAUFEN na první pohled upoutá čistými tvary, ostrými hranami, ale také kvalitním zpracováním. Břidlicově šedá barva v matu vdechne koupelně nádech modernosti a perfektně bude ladit s bílou sanitární keramikou. Bezúchytkové pojízdné zásuvky poskytnou dostatek místa pro uschování koupelnových potřeb tak, aby zbytečně nepřekážely v prostoru. Skříňky jsou také k zakoupení v barevných variantách bílá mat, oblázkově šedá, okrově hnědá, hořčicově žlutá nebo šedomodrá.

Geometricky dokonalé. Přesně takové jsou závěsné skříňky z kolekce BASE, které nadchnou každou minimalistickou duši.  Charakteristické jsou pro ně asketické tvary a oblé hrany, ale také možnost zvolit verzi s úchytkami či bez. Vybírat lze mezi variantou s jedněmi či dvěma dvířky, druhá verze je navíc doplněna o praktickou poličku. Kromě bílého lesklého a matného provedení lze vybírat také mezi světlým a tmavě hnědým jilmem nebo odstínem šedá traffic.

Závěsné skříňky řady BOUTIQUE v dekoru tmavého dubu fascinují minimalistickým a vysoce funkčním provedením. Prémiové provedení zaručuje, že skříňky snadno odolají náročným podmínkám v koupelně a budou stále vypadat jako nové. Ukrývají 4 police s dostatkem místa pro ručníky, osušky, kosmetiku a další koupelnové doplňky. Jsou vybaveny systémem otevírání push & pull, díky němuž jejich design nenarušují úchytky. Závěsnou skříň je možná zvolit také v dekoru světlého dubu.

Minimalismus neznamená, že v prostoru rezignujete na barvy, ale je potřeba s nimi pracovat opatrně. Pestré a energické barvy potěší ty, kteří v interiéru ocení úspornější přístup, zároveň ale barvy milují. Umyvadlová skříňka z kolekce Kartell • LAUFEN v hořčicově žluté barvě do interiéru vnese nádech léta a skvěle pracuje i s využitím prostoru. Je tvořena dvířky a dvěma výklopy, uvnitř nichž najdete víc místa, než byste čekali.

Maximálně prostorově úsporné a zároveň v designu dle posledních trendů. Umyvadlové skříňky BASE potěší minimalistickým a sofistikovaným provedením, ale i subtilními rozměry. Doplněny jsou o úchytky v decentním vzhledu, které sotva postřehnete. Bílou matnou nebo lesklou variantu skvěle zkombinujete s pastelovými barvami, pokud se ale spíše řadíte mezi fanoušky dřevěných dekorů, verze ve světlém nebo tmavém jilmu je pro vás ta pravá.

Všechny skříňky a další koupelnové vybavení švýcarské kvality můžete vidět v pražském showroomu LAUFEN space Prague v blízkosti I. P. Pavlova.

www.laufen.cz 

Fotogalerie

Podívejte se také na související fotogalerii.